statystyki

Termin zapłaty podatku ma wpływ na termin przedawnienia

autor: Patrycja Dudek08.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 08.06.2016, 08:10
nieruchomość

Sąd przypomniał, że dla osób, które sprzedadzą nieruchomość przed upływem pięciu lat przewidziane są dwa różne terminy płatności podatkuźródło: ShutterStock

Podatnikowi, który nie zrealizuje zadeklarowanego celu mieszkaniowego, termin przedawnienia zobowiązania podatkowego przesuwa się o dwa lata – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o małżonków, którzy kupili mieszkanie i po dwóch latach je sprzedali. Do transakcji doszło w 2007 r. Wtedy też małżonkowie złożyli w urzędzie skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na cel mieszkaniowy. Mieli na to dwa lata. W przeciwnym razie musieliby zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży.

W 2012 r. urząd skarbowy stwierdził, na podstawie przedłożonych dokumentów, że połowa pieniędzy nie została wydatkowana zgodnie ze złożonym oświadczeniem. W związku z tym w 2013 r. wydał decyzję wymiarową.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane