statystyki

Termin zapłaty podatku ma wpływ na termin przedawnienia

autor: Patrycja Dudek08.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 08.06.2016, 08:10
nieruchomość

Sąd przypomniał, że dla osób, które sprzedadzą nieruchomość przed upływem pięciu lat przewidziane są dwa różne terminy płatności podatkuźródło: ShutterStock

Podatnikowi, który nie zrealizuje zadeklarowanego celu mieszkaniowego, termin przedawnienia zobowiązania podatkowego przesuwa się o dwa lata – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o małżonków, którzy kupili mieszkanie i po dwóch latach je sprzedali. Do transakcji doszło w 2007 r. Wtedy też małżonkowie złożyli w urzędzie skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na cel mieszkaniowy. Mieli na to dwa lata. W przeciwnym razie musieliby zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży.

W 2012 r. urząd skarbowy stwierdził, na podstawie przedłożonych dokumentów, że połowa pieniędzy nie została wydatkowana zgodnie ze złożonym oświadczeniem. W związku z tym w 2013 r. wydał decyzję wymiarową.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane