statystyki

Odszkodowanie nie jest opodatkowane jak najem

autor: Łukasz Zalewski02.06.2016, 16:00
Sprawa dotyczyła właściciela mieszkania, który uzyskiwał przychody z najmu.

Sprawa dotyczyła właściciela mieszkania, który uzyskiwał przychody z najmu.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie wypłacane przez gminę właścicielowi lokalu mieszkalnego, który zajmuje osoba eksmitowana, jest przychodem z innych źródeł – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła właściciela mieszkania, który uzyskiwał przychody z najmu. Wynagrodzenie za najem dostawał od gminy. Zgodnie bowiem z prawomocnymi wyrokami sadów miała ona obowiązek zapewnić eksmitowanym osobom lokale socjalne, ale tego nie zrobiła. Osoby takie przebywały więc w wynajmowanym mieszkaniu, a gmina wypłacała odszkodowania na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266). W praktyce odszkodowania zastępowały czynsz, jaki powinien płacić lokator. Spór sprowadzał się do wyjaśnienia, do jakiego źródła przychodów zaliczyć odszkodowanie. Zdaniem skarżącego powinien to być przychód z najmu. Wskazał, że gdyby eksmitowany lokator, który oczekuje na lokal socjalny od gminy, wypłacał mu comiesięczne opłaty związane z bezumownym zajmowaniem lokalu, wtedy jako wynajmujący nie mógłby ubiegać się o odszkodowanie za brak lokalu socjalnego od gminy.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane