statystyki

NSA: Srogie mrozy na wiosnę to żadna anomalia. Podatek rolny trzeba płacić

autor: Jakub Pawłowski02.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 02.06.2016, 07:58
rolnik

Organy podparły swoją argumentację definicjami „żywiołu” i „klęski” ze „Słownika języka polskiego”.źródło: ShutterStock

Nie każde zdarzenie będące przejawem działań sił natury, które powoduje istotne szkody w gospodarstwie, pozwala na skorzystanie z ulgi w postaci zaniechania poboru podatku rolnego – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór przed NSA dotyczył stanu prawnego obowiązującego jeszcze przed nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym z 25 czerwca 2015 r. Chodziło o czwórkę rolników z Wielkopolski, którym surowe warunki pogodowe zniszczyły w marcu 2012 r. blisko 40 proc. zasiewów zbóż i ok. 50 proc. zasiewów rzepaków. Byli oni zdania, że w tej sytuacji organy powinny nie pobierać od nich podatku rolnego, ponieważ srogie mrozy nosiły znamiona klęski żywiołowej, a wystąpienie takiej anomalii spełniało przesłanki określone w art. 13c ust. 1 ustawy o podatku rolnym (w brzmieniu obowiązującym w 2012 r., t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 136, poz. 969 ze zm.).

Istota sporu sprowadzała się do tego, czy zaszły obie przesłanki wymienione w tym przepisie. Pierwszą było wystąpienie klęski żywiołowej. Drugą spowodowanie przez nią istotnych szkód. Zarówno burmistrz miasta, jak i samorządowe kolegium odwoławcze uznały, że w przypadku wiosennych mrozów nie sposób mówić o klęsce żywiołowej, a straty poniesione przez rolników na skutek niskich temperatur nie były na tyle duże, by mieściły się w pojęciu „istotne szkody”.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-06-02 09:28) Zgłoś naruszenie 10

    Już tysiące lat temu władcy zwalniali poddanych z różnych dziesięcin po wystąpieniu "żadnych anomalii" - o czym złodzieje z NSA "nie mają pojęcia" . No , ale jakoś , te gospodarstwa , mafia musi w końcu przejmować - żeby zdążyć przed bankierami . I do tego , prócz okradania przedsiębiorców i szeroko pojętego pospólstwa , NSA też jest odPOwiedni .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane