statystyki

NSA: Srogie mrozy na wiosnę to żadna anomalia. Podatek rolny trzeba płacić

autor: Jakub Pawłowski02.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 02.06.2016, 07:58
rolnik

Organy podparły swoją argumentację definicjami „żywiołu” i „klęski” ze „Słownika języka polskiego”.źródło: ShutterStock

Nie każde zdarzenie będące przejawem działań sił natury, które powoduje istotne szkody w gospodarstwie, pozwala na skorzystanie z ulgi w postaci zaniechania poboru podatku rolnego – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór przed NSA dotyczył stanu prawnego obowiązującego jeszcze przed nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym z 25 czerwca 2015 r. Chodziło o czwórkę rolników z Wielkopolski, którym surowe warunki pogodowe zniszczyły w marcu 2012 r. blisko 40 proc. zasiewów zbóż i ok. 50 proc. zasiewów rzepaków. Byli oni zdania, że w tej sytuacji organy powinny nie pobierać od nich podatku rolnego, ponieważ srogie mrozy nosiły znamiona klęski żywiołowej, a wystąpienie takiej anomalii spełniało przesłanki określone w art. 13c ust. 1 ustawy o podatku rolnym (w brzmieniu obowiązującym w 2012 r., t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 136, poz. 969 ze zm.).

Istota sporu sprowadzała się do tego, czy zaszły obie przesłanki wymienione w tym przepisie. Pierwszą było wystąpienie klęski żywiołowej. Drugą spowodowanie przez nią istotnych szkód. Zarówno burmistrz miasta, jak i samorządowe kolegium odwoławcze uznały, że w przypadku wiosennych mrozów nie sposób mówić o klęsce żywiołowej, a straty poniesione przez rolników na skutek niskich temperatur nie były na tyle duże, by mieściły się w pojęciu „istotne szkody”.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-06-02 09:28) Zgłoś naruszenie 10

    Już tysiące lat temu władcy zwalniali poddanych z różnych dziesięcin po wystąpieniu "żadnych anomalii" - o czym złodzieje z NSA "nie mają pojęcia" . No , ale jakoś , te gospodarstwa , mafia musi w końcu przejmować - żeby zdążyć przed bankierami . I do tego , prócz okradania przedsiębiorców i szeroko pojętego pospólstwa , NSA też jest odPOwiedni .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane