statystyki

Zwolnienie z PCC przy nabyciu gruntu rolnego

autor: Kaj13.06.2016, 19:00
Rolnik

Dla potrzeb zastosowania zwolnienia istotny był zatem status gruntu na moment transakcji.źródło: ShutterStock

Zgodnie z art. 9 pkt 2 lit. a ustawy o PCC, w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r., nabycie gruntu rolnego pod pewnymi warunkami podlegało zwolnieniu z PCC. Czy w sytuacji, gdy w przeszłości przy nabyciu notariusz błędnie pobrał podatek, nabywca będzie uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty mimo zmiany charakteru gruntu?

Artykuł 9 pkt 2 lit. a ustawy o PCC w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2016 r. co do zasady zwalniał z PCC zakup nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, pod warunkiem że nieruchomości musiały zostać nabyte na własność w drodze umowy sprzedaży, a w chwili nabywania stanowiły one albo tworzyły lub wchodziły w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z tą ustawą w brzmieniu sprzed 2016 r. gospodarstwem rolnym był obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Dla potrzeb zastosowania zwolnienia istotny był zatem status gruntu na moment transakcji. Natomiast późniejsza zmiana przeznaczenia gruntu nie może skutkować pozbawieniem prawa do zwolnienia z PCC.

W konsekwencji, jeśli nabyte na własność grunty w chwili zawierania umowy spełniały wszystkie warunki niezbędne do uznania ich za objęte definicją gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym, a notariusz błędnie pobrał PCC podczas sporządzania aktu notarialnego, to nawet po nowelizacji przepisów nabywca może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty z tytułu nienależnie zapłaconego PCC w przeszłości, choćby dokonał następnie zmiany przeznaczenia gruntu. Wniosek ten dotyczy bowiem stanu prawnego obowiązującego w dniu dokonania nabycia gruntu.


Pozostało 9% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane