statystyki

Niecała produkcja jest zwolniona z akcyzy dla energii elektrycznej

autor: Kaj30.05.2016, 06:30; Aktualizacja: 30.05.2016, 09:22
kalkulator, tabela, podatki

Zgodnie ze stanowiskiem ministra finansów produkcja z klasyfikacji NACE jest pojęciem szerszym niż sam proces, dlatego nie cała produkcja przedsiębiorstwa zajmującego się np. produkcją płytek będzie podlegać zwolnieniuźródło: ShutterStock

Od 2016 r. obowiązuje zwolnienie z podatku akcyzowego dla energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej, w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych lub mineralogicznych. Mogą z niego skorzystać tylko podmioty, które posiadają koncesję w zakresie energii elektrycznej wydaną na gruncie prawa energetycznego.

Ze wszystkich procesów ustawa o akcyzie definiuje jedynie procesy mineralogiczne. Są to procesy sklasyfikowane w statystycznej nomenklaturze unijnej NACE pod kodem DI 26 „produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych”.

Trzeba jednak zaznaczyć, że zgodnie ze stanowiskiem ministra finansów produkcja z klasyfikacji NACE jest pojęciem szerszym niż sam proces, dlatego nie cała produkcja przedsiębiorstwa zajmującego się np. produkcją płytek będzie podlegać zwolnieniu, lecz jedynie te czynności, które służą bezpośrednio wytworzeniu produktu gotowego (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 kwietnia 2016 r., nr IBPP4/4513-238/15/EK). To oznacza, że energia zużywana podczas takich czynności jak pozyskanie surowca, jego kruszenie, mielenie i innych, związanych z przygotowaniem surowca do produkcji, oraz jego suszenie i magazynowanie nie będzie mogła być zwolniona z akcyzy. Podobnie – czynności związane z załadunkiem i pakowaniem wyrobów gotowych.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane