Nie ma nadpłaty, gdy podatnik zapłaci fiskusowi działką

autor: Łukasz Zalewski25.05.2016, 07:40; Aktualizacja: 25.05.2016, 09:38
działka

Spółka uważała, że miasto powinno jej zwrócić kwotę, która przekraczała kwotę podatku. Złożyła więc wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.źródło: ShutterStock

Urząd nie zwróci nadwyżki podatnikowi, który ureguluje zaległość w ten sposób, że przeniesie na Skarb Państwa lub gminę własność rzeczy o większej wartości niż kwota należnego podatku – wynika z wyroku WSA w Olsztynie.

prawa dotyczyła spółki, która zalegała z podatkiem od nieruchomości m.in. za 2011 r. Zdecydowała się więc przenieść na gminę prawo użytkowania wieczystego dwóch działek o wartości przewyższającej wysokość zobowiązań podatkowych za 2011 r. (o ok. 85 tys. zł).

Spółka uważała, że miasto powinno jej zwrócić kwotę, która przekraczała kwotę podatku. Złożyła więc wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy nadpłata w ogóle powstała. Organy podatkowe – burmistrz miasta, a następnie samorządowe kolegium odwoławcze – uznały, że nie, bo zobowiązanie podatkowe spółki za 2011 r. wygasło poprzez przeniesienie prawa użytkowania wieczystego działek. Co prawda SKO zwróciło uwagę, że wystąpiła nadpłata z tytułu uzyskania przez gminę świadczenia nienależnego, ale zarazem stwierdziło, że w ten sposób podatnik uwolnił się od konieczności zapłaty podatku.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane