statystyki

Podatek od nieruchomości: Stawka zależy od sposobu wykorzystania budynku, a nie pierwotnego przeznaczenia

autor: Patrycja Dudek31.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:40
mieszkanie, dom, budowa

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i decyzję organu ustalającą podatek głównie z powodów proceduralnych.źródło: ShutterStock

Stawka podatku od nieruchomości zależy od sposobu wykorzystania budynku, a nie pierwotnego przeznaczenia – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła bezdomnego mężczyzny, który zamieszkał w garażu. Wynajął go od Skarbu Państwa i w związku z tym – jako najemca – był zobowiązany do regulowania podatku od nieruchomości. Spór z fiskusem dotyczył wysokości stawki. Podatnik uważał, że skoro zamieszkuje w garażu z zamiarem stałego pobytu, to powinien płacić daninę według stawki przewidzianej dla lokali mieszkalnych. Obecnie maksymalnie może ona wynieść 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Problem polegał na tym, że prezydent Warszawy wymierzył mu podatek za lokal użytkowy, a więc według dużo wyższej stawki, właściwej dla budynków lub ich części pozostałych. Jej maksymalny poziom w 2016 r. to 7,68 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Organ stwierdził bowiem, że liczy się to, do czego budynek był przeznaczony, a nie do czego jest wykorzystywany. Podkreślił przy tym, że zmiana sposobu użytkowania budynku nie była zgodna z przepisami prawa budowlanego.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Letopis(2016-05-31 14:06) Zgłoś naruszenie 20

  Sąd orzekł słusznościowo, pro obywatelsko. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej trochę contra-legem. To może stworzyć niebezpieczny precedens, na który będą się powoływać inni, niekoniecznie mający na celu taki sposób wykorzystywania obiektów, jakim jest zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych. Lepiej by było, że zmienione zostało prawo w tym zakresie.

  Odpowiedz
 • sa(2016-05-31 14:42) Zgłoś naruszenie 11

  Jakie naciąganie Obywatela ,dopiero NSA wziął w obronę człowieka,stojącego przed tak zagmatwanym prawem napisanym przez MF i Sejm (on ma je rozumieć i przestrzegać ?) ,że sami urzędnicy US -organu RP różnie interpretują .Jak ma się połapać zwykły lud przy takim prawie stworzonym nam przez POpartychPSL przez 8 lat. Co Oni robili przez ten czas, za co brali tak wysokie pensje,odprawy, premie ,nagrody z naszych podatków. Tu jak na dłoni widać jakie bagno zostawili !!!.

  Odpowiedz
 • bodownictwo-prawo.pl(2016-06-01 11:15) Zgłoś naruszenie 00

  Wyrok z dnia 6 listopada 2003 r. Sądu Najwyższego III RN 133/02 cyt: "…W związku z tym należy jedynie podkreślić, że prawo podatkowe jest częścią systemu prawa obowiązującego w Rzeczypospolitej, który powinien spełniać kryteria obowiązywania systemowego, a mianowicie być systemem niesprzecznym i zupełnym, w tym sensie jest systemem monistycznym, nie zaś sumą czy zespołem autonomicznych porządków prawnych czy autonomicznych gałęzi prawa. Sąd Najwyższy nie widzi dostatecznie racjonalnego powodu, aby właśnie przepisom podatkowym czy prawu podatkowemu nadawać wyjątkowy status autonomiczności tylko ze względu na szczególne cele, które prawo to ma spełniać i podporządkowywać tej koncepcji proces i rezultaty wykładni przepisów prawa podatkowego. Sąd Najwyższy jest zdania, że gdy prawo podatkowe przejmuje pojęcia prawne z innych działów (gałęzi) prawa, to albo przejmuje je w znaczeniu ustalonym w tych działach lub ustala ich znaczenie dla celów podatkowych w drodze definicji ustawowych. …"

  Odpowiedz
 • Ale są odwrotne przypadki.....(2016-05-31 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  I ich jest znacznie więcej..... Gdzie pierwotne przeznaczenie te Podatkowe....to LIPA...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane