statystyki

Nadpłatą w podatku od nieruchomości można uregulować na przykład CIT

autor: Łukasz Zalewski11.04.2016, 07:23; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:42
akcyza podatki

Wyrok jest precedensowy. Dotyczył spółki, która jest podatnikiem podatku od nieruchomości, VAT, PCC, CIT oraz płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).źródło: ShutterStock

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą zaliczyć nadpłatę w podatku lokalnym na poczet zobowiązań w podatkach dochodowych, PCC oraz VAT, które stanowią dochód budżetu państwa – orzekł NSA.

Wyrok jest precedensowy. Dotyczył spółki, która jest podatnikiem podatku od nieruchomości, VAT, PCC, CIT oraz płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Uiszcza też opłatę eksploatacyjną w związku z wydobyciem kopalin (węgla). Spółka nadpłaciła jednak podatek od nieruchomości z tym że nie chciała zwrotu na rachunek bankowy. Wolałaby, żeby organ właściwy dla tego podatku (czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta – spółka działała na terenie kilku gmin) zaliczył nadpłatę na poczet zobowiązań w CIT, PCC, VAT, PIT oraz opłacie eksploatacyjnej.

Według właściwości

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał jednak, że nadpłatę w podatku od nieruchomości można przeznaczyć jedynie na poczet zobowiązań w PCC oraz opłacie eksploatacyjnej, bo tylko te daniny stanowią dochody budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Nie można więc zaliczyć nadpłaty w podatku lokalnym na zobowiązania w VAT, CIT, PIT, ponieważ są to dochody budżetu państwa.

Spółka uważała, że w świetle art. 76 par. 1 ordynacji podatkowej nie ma przeszkód do takiego zaliczenia. Ustawodawca nie uzależnił bowiem możliwości zaliczenia nadpłaty na poczet innych zobowiązań podatkowych od tego, czy organ, który powinien zwrócić nadpłatę, jest również organem właściwym do rozliczenia zobowiązania w danym podatku.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane