statystyki

JPK: Dane o VAT będą przesyłane co miesiąc także przez rozliczających się kwartalnie

autor: Łukasz Zalewski25.05.2016, 07:35; Aktualizacja: 25.05.2016, 09:37
vat

Małe i średnie firmy (polskie i zagraniczne) będą przesyłać dane z ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 r., zaś sam JPK będą musiały wdrożyć od lipca 2018 r.źródło: ShutterStock

Obowiązek przekazywania co miesiąc danych z ewidencji VAT w formacie JPK będzie dotyczył także tych podatników, którzy rozliczają się z fiskusem raz na kwartał.

W pierwszej kolejności obejmie to dużych przedsiębiorców, którzy z nowych obowiązków – zarówno w zakresie wdrożenia samego JPK, jak i przekazywania co miesiąc w tej formie danych z ewidencji VAT – będą wywiązywać się już od lipca tego roku.

Małe i średnie firmy (polskie i zagraniczne) będą przesyłać dane z ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 r., zaś sam JPK będą musiały wdrożyć od lipca 2018 r.

Grzegorz Mularczyk, doradca podatkowy i wspólnik praktyki podatkowej GWW, zwraca uwagę, że ustawa o VAT umożliwia kwartalne składanie deklaracji podatkowych nie tylko małym podatnikom, czyli tym, u których wartość sprzedaży nie przekracza co do zasady równowartość 1,2 mln euro. Daje taką możliwość również pozostałym, pod warunkiem że nie sprzedają towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT.

– To oznacza, że od lipca 2016 r. również duzi przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie z VAT będą zobowiązani do przekazywania co miesiąc informacji o ewidencji VAT, w formie przewidzianej dla JPK – podsumowuje ekspert.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • dziadek(2016-05-25 16:36) Zgłoś naruszenie 140

  gajowy udał się do lasu. Patrzy a tu wszystkie zwierzątka uciekają z lasu. Zatrzymał takiego starego mrówka i pyta - co wy tak *********** z tego lasu? szefie mówi mrówek. Słonica zaszła w ciążę i teraz wszyscy są podejrzani! Nie na temat? a może jednak.

  Odpowiedz
 • hiszpan(2016-05-25 21:25) Zgłoś naruszenie 42

  Pisobolszewiki robia dobra zmiane. Za chwile beda dopłaty za założenie firmy, bo okaze sie,że jest mało chetnych na zarabianie 500 zł miesiecznie. Niech wprowadza jeszcze kontrolerów do kazdej firmy i beda doradzac w płaceniu podatków.

  Odpowiedz
 • Frtyuji(2017-01-10 22:01) Zgłoś naruszenie 00

  Przeciez to pelowcy wprowadzili

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane