statystyki

Resort wyjaśnił, jak przekazywać JPK

autor: Łukasz Zalewski02.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:55
Proces przekazywania danych może sprawiać kłopoty podatnikom

Proces przekazywania danych może sprawiać kłopoty podatnikomźródło: ShutterStock

Podatnicy będą musieli przygotować w swoich systemach komputerowych pliki do kontroli w formacie XML. Które następnie zostaną one zakodowane i podzielone na części.

Ministerstwo Finansów przyspiesza prace dotyczące informatyzacji. Opublikowało już na swoich stronach internetowych specyfikację interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego. Czekały na nią zwłaszcza duże firmy, bo to one już od 1 lipca tego roku będą musieły przekazywać organom podatkowym dane w formacie JPK, w tym co miesiąc ewidencje VAT. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobligowane do przesyłania danych z ewidencji od 1 stycznia 2017 r., a JPK będą musiały wdrożyć od lipca 2018 r.

Resort finansów będzie mógł również przyspieszyć prace nad stworzeniem centralnej bazy faktur, czyli narzędziem do zwalczania oszustw w VAT. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem ustawę, która umożliwi powołanie specjalnej spółki, która ma opracować narzędzia informatyczne, mające pomóc w zwalczaniu wyłudzeń VAT.

Najpierw JPK

Resort w specyfikacji JPK wyjaśnia, jak będzie przebiegał proces przekazywania jednolitych plików z systemu komputerowego podatników do fiskusa. Dane JPK będą najpierw tworzone w systemie podatnika, w formie plików XML zgodnych ze schematem opublikowanym przez Ministerstwo Finansów. Następnie plik będzie kodowany i skompresowany (zmniejszy się jego wielkość) oraz podzielony na części (o wielkości nieprzekraczającej 60 MB), aby można było go łatwiej i szybciej przesłać fiskusowi. Zdaniem Marcina Sidelnika, dyrektora w PwC, może to być proces dość kłopotliwy szczególnie przy plikach o dużej wielkości.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane