statystyki

Usługi za parking są z VAT. Nawet ten nieopłacony

autor: Patrycja Dudek25.06.2018, 20:00
Kara za pozostawienie pojazdu na parkingu po upływie doby parkingowej jest opodatkowana. To nic innego jak opłata za niedozwolone używanie – orzekł NSA.

Kara za pozostawienie pojazdu na parkingu po upływie doby parkingowej jest opodatkowana. To nic innego jak opłata za niedozwolone używanie – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Kara za pozostawienie pojazdu na parkingu po upływie doby parkingowej jest opodatkowana. To nic innego jak opłata za niedozwolone używanie – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem warszawski Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM), który w ramach swoich zadań zarządza parkingami działającymi w systemie Parkuj i Jedź (Park & Ride). Parkingi te są uzupełnieniem systemu transportu zbiorowego, bo mając bilet komunikacji miejskiej, można zostawić na parkingu swój pojazd i przesiąść się do autobusu, tramwaju, metra czy pociągu.

Opłata za dobę parkingową (22 godz.) wynosi 100 zł, ale osoby, które mają bilet na komunikację miejską, mogą być z niej zwolnione. W regulaminie (stanowiącym załącznik do uchwały rady miasta) określono kary za: zgubienie biletu parkingowego, pozostawienie pojazdu na parkingu po upływie doby parkingowej lub poza miejscem wyznaczonym do parkowania, niezastosowanie się do polecenia osób kontrolujących. ZTM uważał, że wszystkie one są bez VAT.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane