statystyki

Komitet parkingowy jest podatnikiem VAT

autor: Łukasz Zalewski18.01.2018, 16:00
Sprawa dotyczyła komitetu parkingowego, powołanego przez mieszkańców jednej z łódzkich spółdzielni mieszkaniowych.

Sprawa dotyczyła komitetu parkingowego, powołanego przez mieszkańców jednej z łódzkich spółdzielni mieszkaniowych.źródło: ShutterStock

Składki członkowskie na utrzymanie osiedlowego parkingu są zapłatą za usługę opodatkowaną według stawki 23 proc. – orzekł WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła komitetu parkingowego, powołanego przez mieszkańców jednej z łódzkich spółdzielni mieszkaniowych. Początkowo komitet dzierżawił osiedlowy parking od spółdzielni, później zmieniono umowę na użyczenie. Komitet zajął się administrowaniem i eksploatacją miejsc postojowych. Koszty z tym związane są pokrywane ze składek płaconych przez użytkowników parkingu.

Komitet nie został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym i nie ma numeru REGON. Złożył natomiast w urzędzie skarbowym zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2.

Komitet uważał, że jego działalność nie jest opodatkowana, bo nie jest on prawnie wyodrębnioną jednostką organizacyjną, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma zdolności prawnej. Podkreślał, że nie działa we własnym imieniu, ale w imieniu użytkowników osiedlowego parkingu i na ich rachunek. Nie można więc płaconych przez nich składek traktować jako wynagrodzenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane