statystyki

Rury w suficie? Będzie niższy podatek od garażu

autor: Jakub Pawłowski25.07.2016, 16:00
Istota sporu sprowadzała się do określenia dwóch wysokości: garażu wielostanowiskowego i należności z tytułu podatku od nieruchomości.

Istota sporu sprowadzała się do określenia dwóch wysokości: garażu wielostanowiskowego i należności z tytułu podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Wysokość garażu można mierzyć nie od posadzki do stropu, tylko do najniższego punktu instalacji konstrukcyjnych, pod warunkiem że mają one charakter trwały – uznał NSA.

Istota sporu sprowadzała się do określenia dwóch wysokości: garażu wielostanowiskowego i należności z tytułu podatku od nieruchomości. Te dwie wartości były ze sobą w ścisłym związku, bo art. 4 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje, że jeżeli pomieszczenie jest niższe niż 2,20 m, to przy obliczaniu podatku należy brać uwagę tylko połowę jego powierzchni użytkowej.

Problem polegał na tym, że z sufitu garażu wystawały elementy konstrukcyjne budynku (rury, instalacja przeciwpożarowa), które miały około 15 cm. Właściciele uważali więc, że w tej sytuacji wysokość garażu wynosi 2,05 m, a nie 2,20 m, jak to przyjął prezydent miasta. Organ był natomiast innego zdania i określił im zobowiązanie, biorąc pod uwagę całą powierzchnię lokalu.

Podatnicy wnieśli odwołanie, ale samorządowe kolegium odwoławcze uznało, że decyzja prezydenta była słuszna. Powołało się na rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690). Wynika z niego, że garaż powinien mieć co najmniej 2,2 m wysokości.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Komentarze (1)

  • AB(2016-07-26 08:00) Zgłoś naruszenie 10

    Te wszystkie przepisy są takie, żeby wydusić jak najwięcej kasy od zwykłego Kowalskiego, np. podatek od garaży podziemnych z założoną księgą wieczystą jest wielokrotnie wyższy od tych, które takiej księgi nie mają i są zapisane razem z mieszkaniem. Garaż taki sam, a podatek nie. To w końcu od czego ten podatek, od garażu czy od księgi?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane