statystyki

Rury w suficie? Będzie niższy podatek od garażu

autor: Jakub Pawłowski25.07.2016, 16:00
Istota sporu sprowadzała się do określenia dwóch wysokości: garażu wielostanowiskowego i należności z tytułu podatku od nieruchomości.

Istota sporu sprowadzała się do określenia dwóch wysokości: garażu wielostanowiskowego i należności z tytułu podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Wysokość garażu można mierzyć nie od posadzki do stropu, tylko do najniższego punktu instalacji konstrukcyjnych, pod warunkiem że mają one charakter trwały – uznał NSA.

Istota sporu sprowadzała się do określenia dwóch wysokości: garażu wielostanowiskowego i należności z tytułu podatku od nieruchomości. Te dwie wartości były ze sobą w ścisłym związku, bo art. 4 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje, że jeżeli pomieszczenie jest niższe niż 2,20 m, to przy obliczaniu podatku należy brać uwagę tylko połowę jego powierzchni użytkowej.

Problem polegał na tym, że z sufitu garażu wystawały elementy konstrukcyjne budynku (rury, instalacja przeciwpożarowa), które miały około 15 cm. Właściciele uważali więc, że w tej sytuacji wysokość garażu wynosi 2,05 m, a nie 2,20 m, jak to przyjął prezydent miasta. Organ był natomiast innego zdania i określił im zobowiązanie, biorąc pod uwagę całą powierzchnię lokalu.

Podatnicy wnieśli odwołanie, ale samorządowe kolegium odwoławcze uznało, że decyzja prezydenta była słuszna. Powołało się na rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690). Wynika z niego, że garaż powinien mieć co najmniej 2,2 m wysokości.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Komentarze (1)

  • AB(2016-07-26 08:00) Zgłoś naruszenie 10

    Te wszystkie przepisy są takie, żeby wydusić jak najwięcej kasy od zwykłego Kowalskiego, np. podatek od garaży podziemnych z założoną księgą wieczystą jest wielokrotnie wyższy od tych, które takiej księgi nie mają i są zapisane razem z mieszkaniem. Garaż taki sam, a podatek nie. To w końcu od czego ten podatek, od garażu czy od księgi?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane