statystyki

Koszt używania rzeczy to też ubezpieczenie

autor: Patrycja Dudek12.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:13
kalkulator, tabela, podatki

W skardze kasacyjnej dyrektor izby zakwestionował tylko sposób rozliczania ubezpieczenia.źródło: ShutterStock

Czynsz za wynajem samochodu jest zaliczany do kosztów podatkowych bez ograniczenia, ale koszty ubezpieczenia można ujmować tylko do wysokości kilometrówki – wynika z wyroku NSA. Spór z fiskusem toczył się o to, czy czynsz za najem samochodu wraz z kosztami ubezpieczenia powinien być ujmowany w kosztach podatkowych na zasadach ogólnych (zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy o CIT), czy może z ograniczeniami wynikającymi z art. 16 ust.1 pkt 51 tej ustawy, który mówi o kosztach używania pojazdu.

Wątpliwości nie byłoby, gdyby umowa najmu spełniała wymogi pozwalające uznać ją za leasing operacyjny. Wówczas wynajmujący pojazd mógłby zaliczać do kosztów pełne opłaty leasingowe, bez względu na ich wysokość. W całości mógłby też rozliczać wydatki eksploatacyjne (zakup paliwa, oleju silnikowego itd.), koszty przeglądów i ubezpieczenia, jeżeli te byłyby opłacane na podstawie umowy.

W tej sprawie jednak spółka wynajęła samochód na podstawie umowy najmu, która nie była leasingiem operacyjnym. Umowa zobowiązywała najemcę do ubezpieczenia pojazdu. Spółka uważała, że będzie mogła ująć te wydatki w kosztach podatkowych w pełnej wysokości. Argumentowała, że art. 16 ust.1 pkt 51 ustawy o CIT mówi o kosztach używania pojazdu, a te są związane z posługiwaniem się rzeczą, a nie wzięciem jej w używanie (najmem i obowiązkowym ubezpieczeniem).

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Stwierdził, że użyty w art. 16 ust.1 pkt 51 zwrot „koszt używania samochodów” dotyczy wszelkich wydatków związanych z eksploatacją, w także czynszu za najem auta i jego ubezpieczenia.

Interpretację tę uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Orzekł, że koszty używania obejmują wyłącznie wydatki na posługiwanie się rzeczą, a nie te, które dają możliwość posługiwania się nią. Na potwierdzenie przywołał wyroki NSA, z których wynika, że czynsz najmu samochodu można rozliczać bez ograniczeń (sygn. akt II FSK 2030/10, II FSK 467/11). Uznał, że to samo dotyczy ubezpieczenia pojazdu.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bartosz(2016-11-25 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Przykładowo w leasetake za dopłatą to oni martwią się o ubezpieczenie, a nie my. Dla najemcy to duża wygoda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane