statystyki

Paliwo do auta dla pracownika jest kosztem firmy

autor: Łukasz Zalewski11.05.2016, 07:57; Aktualizacja: 11.05.2016, 11:25

Paliwo wliczane do zryczałtowanego przychodu pracownika za korzystanie z samochodu służbowego w celach prywatnych daje korzyść obu stronom. Zatrudniony tankuje za darmo, a szef zmniejsza przychody do opodatkowania.

W poniedziałek informowaliśmy o kolejnym korzystnym dla pracowników wyroku WSA w Warszawie (DGP nr 88/2016). Sąd orzekł, że pracodawca nie musi dodatkowo potrącać PIT od służbowego paliwa zużytego przez pracowników, gdy firmowym autem jeżdżą oni w prywatnych celach. Paliwo mieści się bowiem w zryczałtowanym przychodzie.

Wiąże się z tym jednak drugi problem – czy w takiej sytuacji pracodawca może zaliczyć poniesiony wydatek na paliwo do kosztów uzyskania przychodów? To samo dotyczy innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu do celów prywatnych, a finansowanych przez zakład pracy.

Dominika Dobek, doradca podatkowy z Grant Thornton, wyjaśnia, że skoro wydatek na zakup paliwa jest świadczeniem o charakterze pracowniczym i stanowi przychód pracownika, to powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów pracodawcy. Potwierdzają to także interpretacje indywidualne, np. dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 stycznia 2016 r. (nr IPPB6/4510-413/15-2/AG) – wskazuje ekspertka.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane