statystyki

Paliwo do auta dla pracownika jest kosztem firmy

autor: Łukasz Zalewski11.05.2016, 07:57; Aktualizacja: 11.05.2016, 11:25

Paliwo wliczane do zryczałtowanego przychodu pracownika za korzystanie z samochodu służbowego w celach prywatnych daje korzyść obu stronom. Zatrudniony tankuje za darmo, a szef zmniejsza przychody do opodatkowania.

W poniedziałek informowaliśmy o kolejnym korzystnym dla pracowników wyroku WSA w Warszawie (DGP nr 88/2016). Sąd orzekł, że pracodawca nie musi dodatkowo potrącać PIT od służbowego paliwa zużytego przez pracowników, gdy firmowym autem jeżdżą oni w prywatnych celach. Paliwo mieści się bowiem w zryczałtowanym przychodzie.

Wiąże się z tym jednak drugi problem – czy w takiej sytuacji pracodawca może zaliczyć poniesiony wydatek na paliwo do kosztów uzyskania przychodów? To samo dotyczy innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu do celów prywatnych, a finansowanych przez zakład pracy.

Dominika Dobek, doradca podatkowy z Grant Thornton, wyjaśnia, że skoro wydatek na zakup paliwa jest świadczeniem o charakterze pracowniczym i stanowi przychód pracownika, to powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów pracodawcy. Potwierdzają to także interpretacje indywidualne, np. dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 stycznia 2016 r. (nr IPPB6/4510-413/15-2/AG) – wskazuje ekspertka.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane