statystyki

Depozyt nieprawidłowy to nie pożyczka

autor: Marek Barowicz09.05.2016, 11:52; Aktualizacja: 09.05.2016, 12:06
pieniądze

W umowie przechowania przechowawca (depozytariusz) zobowiązuje się zachować za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu przez składającego (deponenta) na przechowanieźródło: ShutterStock

Spółka planuje przyjąć w depozyt towary lub środki pieniężne. Jak ująć w księgach przyjęcie takiego depozytu i jego zwrot? A jak zaewidencjonować depozyt nieprawidłowy środków pieniężnych w księgach deponenta i depozytariusza?

Instytucja depozytu została uregulowana w art. 835 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z nim przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie (jej istotą jest przyjęcie przez przechowawcę obowiązku pieczy nad powierzoną mu rzeczą). Jeżeli wysokość wynagrodzenia za przechowanie nie jest określona w umowie lub w taryfie, przechowawcy należy się wynagrodzenie przyjęte w danych stosunkach, chyba że z umowy lub z okoliczności wynika, iż zobowiązał się przechować rzecz bez wynagrodzenia (art. 836 k.c.).

W umowie przechowania przechowawca (depozytariusz) zobowiązuje się zachować za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu przez składającego (deponenta) na przechowanie. Przykładem tego typu umowy może być pozostawienie samochodu na parkingu strzeżonym, umieszczenie bagażu w przechowalni dworca czy oddanie wierzchniego okrycia w szatni. Do zawarcia umowy konieczne jest wydanie rzeczy. Oprócz klasycznego depozytu (umowy przechowania) funkcjonuje również depozyt nieprawidłowy (art. 845 k.c.). W stosunku tym przechowawcy przysługuje prawo rozporządzania oddanymi mu na przechowanie pieniędzmi lub rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku (np. zbożem), czyli do wykonywania jednego z uprawnień właścicielskich, o jakich mowa w art. 140 k.c. Depozyt nieprawidłowy (nieregularny) może wynikać z przepisów prawa, umowy (tj. z oświadczeń woli złożonych zarówno wyraźnie, jak i w sposób dorozumiany zgodnie z art. 60 k.c.) lub z okoliczności. Do depozytu nieprawidłowego stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce, w ramach której pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 par. 1 k.c.). Składający do depozytu nieprawidłowego może żądać w każdym czasie zwrotu rzeczy oddanej na przechowanie, w miejscu gdzie rzecz miała być przechowywana (art. 844 k.c.).

Depozyt nieprawidłowy jest uznawany albo za odmianę zwykłej umowy przechowania, instytucję odrębną od umowy pożyczki, albo odrębny typ umowy nazwanej. Uznaje się również, że depozyt nieprawidłowy (przechowanie nieprawidłowe) jest umową szczególnego rodzaju zawierającą elementy przechowania i pożyczki (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 września 2015 r., nr ILPB2/4514-1-148/15-2/MK). Przedmiotem depozytu nieprawidłowego mogą być wyłącznie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Osoba biorąca pieniądze (rzecz) do depozytu nieprawidłowego ma obowiązek oddać taką samą ilość pieniędzy (rzeczy), ale niekoniecznie tę samą.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane