statystyki

Śmierć spadkodawcy wyznacza moment uzyskania działki

autor: Łukasz Zalewski06.06.2016, 19:00
Podatnicy uważali, że nie muszą płacić podatku, bo działkę nabyli na własność na podstawie restytucji, a więc zwrotu, a nie na podstawie spadku.

Podatnicy uważali, że nie muszą płacić podatku, bo działkę nabyli na własność na podstawie restytucji, a więc zwrotu, a nie na podstawie spadku.źródło: ShutterStock

Nabycie w spadku nieruchomości zwróconej po wywłaszczeniu następuje w momencie otwarcia spadku, a nie w chwili zwrotu. Od tego zdarzenia trzeba więc liczyć 5-letni termin na sprzedaż bez PIT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła synów, którzy odziedziczyli po zmarłej matce nieruchomość. Jeszcze za życia wystąpiła ona (w marcu 2005 r.) z trzema innymi spadkobiercami po osobie zmarłej w 1977 r. do starosty kutnowskiego o zwrot działek, które zostały przejęte na podstawie przepisów o wywłaszczeniu. Matka uzasadniła swój wniosek tym, że działki zostały przejęte na cele inne niż wynikające z decyzji wywłaszczeniowej. W związku z tym zgodnie z przepisami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami miała podstawę do zwrotu (restytucji). W grudniu 2009 r. matka zmarła, a spadek po niej nabyli dwaj synowie. Wstąpili tym samym w miejsce matki do postępowania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Starosta kutnowski decyzją z 2011 r. orzekł o zwrocie działki. Mężczyźni sprzedali ją rok później – w 2012 r. Chcieli wiedzieć, czy w związku z tym powinni zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Istota sporu sprowadzała się w praktyce do rozstrzygnięcia, w którym momencie nastąpiło nabycie nieruchomości. Od tej daty należy bowiem liczyć 5-letni termin, po upływie którego można sprzedać nieruchomość bez PIT (wynika on z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane