statystyki

Odnalezienie testamentu korzystne podatkowo

autor: Patrycja Dudek22.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:44
Rodzeństwo odnalazło jednak potem testament matki.

Rodzeństwo odnalazło jednak potem testament matki.źródło: ShutterStock

Jeżeli sąd wyda kolejne postanowienie o nabyciu spadku, termin na zgłoszenie dziedziczenia do urzędu skarbowego biegnie na nowo – wynika z wyroków NSA.

Chodzi o zwolnienie przysługujące najbliższym członkom rodziny spadkodawcy, na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Warunkiem jest zgłoszenie spadku w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu. Nie jest ono niepodważalne. Jedną z okoliczności wpływających na zmianę tego postanowienia jest np. odnalezienie testamentu. Pojawia się wtedy pytanie, kiedy dziedziczący powinien złożyć zgłoszenie do urzędu skarbowego.

Spierało się o to z fiskusem rodzeństwo, które odziedziczyło po matce kilka działek. Z postanowienia sądu wynikało, że każde z rodzeństwa dziedziczy 1/3 udziałów w spadku. Postanowienie to uprawomocniło się 2 czerwca 2011 r.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane