statystyki

Czynność nieopodatkowana nie uprawnia do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 09:49
Spór z fiskusem dotyczył możliwości odliczenia przez fundację podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.

Spór z fiskusem dotyczył możliwości odliczenia przez fundację podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.źródło: ShutterStock

Fundacja, która wybuduje dom dziecka i nieodpłatnie przekaże go powiatowi, nie odejmie podatku zapłaconego w cenie zakupów inwestycyjnych, nawet jeśli za zgodą nowego właściciela odpłatnie wynajmie kilka pokoi – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o fundację prowadzącą działalność pożytku publicznego, która przeznaczyła swoje dochody na budowę domu dziecka. Były to dochody z dotacji, darowizn, 1 proc. PIT, spadków i zapisów, wpływów z aukcji i zbiórek publicznych. Inwestycja była prowadzona na gruncie należącym do starostwa powiatowego. Po zakończeniu budowy fundacja przekazała nieodpłatnie dom dziecka powiatowi, a ten prowadził tam placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Obie strony ustaliły jednak między sobą, że fundacja będzie wykorzystywać część budynku na cele odpłatnej działalności pożytku publicznego. Chodziło o krótkoterminowy wynajem pokoi rodzicom będącym w trakcie procesu adopcyjnego lub rodzicom, których dzieci znajdują się w domu dziecka.

Spór z fiskusem dotyczył możliwości odliczenia przez fundację podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.

Fundacja uważała, że będzie miała prawo odjąć cały VAT od zakupów związanych z inwestycją ze względu na to, że prowadzony przez nią wynajem powierzchni mieszkalnej będzie opodatkowany.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane