statystyki

Czynność nieopodatkowana nie uprawnia do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek09.05.2016, 07:27; Aktualizacja: 09.05.2016, 09:49
Spór z fiskusem dotyczył możliwości odliczenia przez fundację podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.

Spór z fiskusem dotyczył możliwości odliczenia przez fundację podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.źródło: ShutterStock

Fundacja, która wybuduje dom dziecka i nieodpłatnie przekaże go powiatowi, nie odejmie podatku zapłaconego w cenie zakupów inwestycyjnych, nawet jeśli za zgodą nowego właściciela odpłatnie wynajmie kilka pokoi – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o fundację prowadzącą działalność pożytku publicznego, która przeznaczyła swoje dochody na budowę domu dziecka. Były to dochody z dotacji, darowizn, 1 proc. PIT, spadków i zapisów, wpływów z aukcji i zbiórek publicznych. Inwestycja była prowadzona na gruncie należącym do starostwa powiatowego. Po zakończeniu budowy fundacja przekazała nieodpłatnie dom dziecka powiatowi, a ten prowadził tam placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Obie strony ustaliły jednak między sobą, że fundacja będzie wykorzystywać część budynku na cele odpłatnej działalności pożytku publicznego. Chodziło o krótkoterminowy wynajem pokoi rodzicom będącym w trakcie procesu adopcyjnego lub rodzicom, których dzieci znajdują się w domu dziecka.

Spór z fiskusem dotyczył możliwości odliczenia przez fundację podatku naliczonego przy realizacji inwestycji.

Fundacja uważała, że będzie miała prawo odjąć cały VAT od zakupów związanych z inwestycją ze względu na to, że prowadzony przez nią wynajem powierzchni mieszkalnej będzie opodatkowany.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane