statystyki

Nowy obiekt wart więcej przez rozbiórkę

autor: Patrycja Dudek30.07.2018, 07:23; Aktualizacja: 30.07.2018, 07:55
Rozbiórka domu, katastrofa

Koszty rozebranych obiektów powinny zostać zaliczone do wartości nowo wytworzonych środków trwałych – orzekły sądyźródło: ShutterStock

Wyburzenie starych budynków pod nową inwestycję to koszt bezpośrednio związany z procesem inwestycyjnym , który powinien być rozliczony przez amortyzację nowych obiektów – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności odrębnych nieruchomości (dwie wiaty, budynek administracyjno-socjalny, stacja obsługi pojazdów oraz transformatorowa). Wcześniej spółka wynajmowała te obiekty od poprzedniego właściciela. Ani w akcie notarialnym, ani w wycenie rzeczoznawcy nie ustalono ich wartości.

Po zakupie doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Działki miały zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. W związku z tym spółka postanowiła sprzedać nieruchomość. W konsekwencji nie zaliczyła obiektów do środków trwałych, tylko uznała je za inwestycję długoterminową.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane