statystyki

Co ma zrobić ktoś, kto nie dostał decyzji o podatku od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski06.06.2016, 09:18; Aktualizacja: 06.06.2016, 09:54
mieszkanie-nieruchomości

Urząd ma możliwość dochodzenia należnego podatku od nieruchomości, nawet jeśli podatniczka nie dopełniła swoich obowiązków.źródło: ShutterStock

Osoby fizyczne, które nie dostały jeszcze decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości na ten rok, muszą czekać. Mogą jednak dowiedzieć się w urzędzie, dlaczego nie mają informacji i kiedy powinni ją otrzymać.

Czy można zapłacić należność bez decyzji

Pani Wiesława jest właścicielką nowego mieszkania. Kupiła je w styczniu tego roku, ma akt notarialny i użytkuje już lokal. Nie dostała do tej pory decyzji dotyczącej podatku od nieruchomości. Czy może zapłacić podatek bez decyzji?

NIE

Podatnicy, co do zasady, muszą czekać na decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości na dany rok. Nie ma możliwości, aby osoba fizyczna, jak pani Wiesława, sama zapłaciła podatek lub ratę podatku, zanim otrzyma decyzję. Z art. 6 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jasno wynika, że podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

A zatem konieczna jest decyzja od organu podatkowego – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – aby zapłacić podatek od nieruchomości.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 7 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane