Nadchodzi czas rozliczeń z fiskusem. Warto zrobić szczegółową analizę wydatków i inwestycji za rok 2023. Nawet pozornie błahe wydatki na zakup sprzętu gospodarstwa domowego, ale i mebli można odliczyć od podatku. Czym jest ulga mieszkaniowa?
Ulga mieszkaniowa to korzyść podatkowa, która umożliwia rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w przypadku sprzedaży nieruchomości. Przysługuje ona osobom, które w ciągu trzech ostatnich lat sprzedały nieruchomość.
Warunkiem skorzystania z ulgi mieszkaniowej jest udowodnienie, że uzyskane w wyniku sprzedaży nieruchomości środki zostały przeznaczone na tzw. "własne cele mieszkaniowe". Jednakże podatnicy, którzy nabyli lub otrzymali nieruchomość ponad pięć lat przed datą sprzedaży, nie mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Kosztami uzyskania przychodu związanych ze sprzedażą nieruchomości są uznawane udokumentowane koszty nabycia lub koszty wytworzenia. Te koszty podlegają zwiększeniu o udokumentowane nakłady, które przyczyniły się do wzrostu wartości rzeczy i praw majątkowych w trakcie ich posiadania.
Według fiskusa, koszty nabycia nieruchomości obejmują nie tylko samą cenę zakupu, lecz również inne powiązane wydatki. Przykłady takich kosztów to wynagrodzenie notariusza oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.
Ulga mieszkaniowa. Dla kogo?
Ulgi mieszkaniowe przysługują jedynie osobom, które zbyły swoje nieruchomości (takie jak domy, mieszkania, działki), jednakże ta transakcja nie wiązała się z prowadzoną działalnością gospodarczą i miała miejsce przed upływem pięciu lat (licząc od zakończenia roku kalendarzowego, w którym nabyto prawo do danej nieruchomości). Aby skorzystać z tego ulgowego rozliczenia, podatnik musi udowodnić, że uzyskane z sprzedaży środki zostały przeznaczone na cele związane z mieszkaniem. Dodatkowo, warunkiem jest poniesienie tych wydatków w okresie nie dłuższym niż trzy lata, liczonych od zakończenia roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości.
Jak łatwo rozliczyć PIT – sprawdź!
Mało kto jednak wie, że w ramach ulgi mieszkaniowej można w IPI rozliczyć też poniesione wydatki na tzw. cele mieszkaniowe. Mowa tu np. o możliwości odliczenia od podatku zakupu nowej zmywarki, lodówki czy pralki.
Według wytycznych Ministerstwa Finansów dzięki uldze mieszkaniowej można odliczyć od podatku zakup takich sprzętów, jak:
• zmywarka, pralka, lodówka;
• szafka, która jest elementem mocowania umywalki w ramach kompletu;
• kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna lub gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik, okap;
• meble charakteryzujące się trwałym związkiem z lokalem mieszkalnym, wykonane na indywidualne zlecenie (np. szafy wnękowe, pawlacze);
• meble w zabudowie kuchennej;
• oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne.
Ulga mieszkaniowa. Jaki formularz?
Podatnicy, którzy chcą rozliczyć ulgę mieszkaniową, powinni ująć ją w deklaracji PIT-39.