statystyki

Dobrowolne składki zdrowotne też odliczymy w PIT

autor: Renata Majek19.04.2016, 12:34; Aktualizacja: 19.04.2016, 13:17
PIT

Kwota dobrowolnej składki nie jest stała – zależy od średniej wysokości wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstwźródło: ShutterStock

Pracuję na podstawie umowy o dzieło i sama opłacam składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dowiedziałam się, że mogę je odliczyć od podatku, ale nie wiem, jak to zrobić. Czy odliczam całą sumę zapłaconych składek, czy tylko jakiś procent – pyta pani Klara.

Składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne mogą odliczyć praktycznie wszyscy, niezależnie od tego, czy płacą podatek dochodowy według skali, liniowy, czy ryczałt. Nie ma też znaczenia, czy składki takie są opłacone obowiązkowo, czy też dobrowolnie. Podatek dochodowy w pierwszej kolejności obniżany jest właśnie o kwotę składki zdrowotnej.

Zatem zarabiając na podstawie umowy o dzieło, mamy prawo odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego podatku, z tym że niecałą. Zasada jest taka, że 7,75 proc. podstawy wymiaru można odliczyć, podczas gdy wysokość składki wynosi 9 proc. Co znaczy, że mamy prawo do odzyskania 86 proc. z zapłaconych w danym roku składek.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane