statystyki

PIT: Urząd skarbowy ma wiernych na tacy

autor: Jakub Pawłowski17.04.2016, 13:00
PIT

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który przekazywał darowizny na rzecz swojej parafii.źródło: ShutterStock

Kto ofiarował pieniądze na kościół, może je odliczyć od dochodu tylko wtedy, gdy sprawozdanie obdarowanego pozwala jednoznacznie zweryfikować, że darowiznę wykorzystano na cele charytatywno-opiekuńcze – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który przekazywał darowizny na rzecz swojej parafii i odliczał je od dochodu w zeznaniach podatkowych PIT-37. Urząd skarbowy miał wątpliwości co do zasadności tych odliczeń i poprosił m.in. o potwierdzenie przelewu oraz sprawozdanie proboszcza, jak rozdysponował on te pieniądze.

Ze sprawozdania wynikało, że parafia przeznaczyła m.in. 6 tys. zł na 45 paczek świątecznych, 3,5 tys. zł na datki dla bezdomnych i 6 tys. zł na zakup opału dla klasztoru. Urząd uznał te zapisy za zbyt ogólne, by można było zweryfikować, czy darczyńca zasadnie pomniejszył swój dochód. W związku z tym organ poprosił proboszcza o przedstawienie bardziej szczegółowych dowodów.

Duchowny ich nie przekazał. Wyjaśnił, że nie prowadzi dokumentacji finansowej, bo nie ma takiego obowiązku, zgodnie z art. 40 ustawy o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1726). Tłumaczył też, że parafia nie gromadzi danych osób, którym udziela pomocy, a pieniądze na zakup opału zostały przekazane osobiście, bez pokwitowania odbioru gotówki przez klasztor. Urząd zwrócił się zatem do klasztoru, ale ten również odpowiedział, że nie jest przedsiębiorstwem i nie prowadzi księgowości.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • komentarz uzupełniający:(2016-04-18 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wynika z treści artykułu zapisanej grubą czcionką (pod tytułem), NSA orzekało w sprawie darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze tj. darowizny wynikającej z odrębnej ustawy. Tylko taka darowizna, zgodnie z zapisem ustawy o podatku dochodowym, obwarowana jest koniecznością przedstawienia w okresie 2 lat wyczerpującego sprawozdania przez obdarowanego. Tymczasem zakup opału dla klasztoru nie mieści się w tej kategorii wydatków bo jest darowizną na cele kultu religijnego - art.26 ust.1 pkt 9 ustawy, i tego rodzaju darowizna ograniczona jest jedynie kwotą 6%dochodu.

    Odpowiedz
  • Ola(2016-04-18 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    I tak i nie . Ja oficjalnie mam wpisany w PIT datek na cele kultu religijnego w wysokości 850 zł za ubiegły rok. Ale to nie był żaden datek tylko opłata obowiązkowa za pogrzeb mojej mamy. Msza wraz z odprowadzeniem do grobu na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Opłata bardzo wysoka jak na taśmę produkcyjna jaka jest na północnym. Ksiądz nie daje faktury , rachunku tylko zaświadczenie, że została złożony datek na cele kultu religijnego , który można odliczyć od podatku przy rozliczaniu PIT. Zatem nie wszystkie osoby figurujące w Picie to prawdziwi wierni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane