statystyki

Podatkowe pułapki outsourcingu pracowników

autor: Mariusz Szulc16.04.2016, 08:00; Aktualizacja: 27.04.2016, 12:02
praca pracownik

Z wyroków wynika, że przejęcie przez agencję pracy tymczasowych pracowników i oddelegowanie ich do wykonywania zadań w firmie poprzedniego pracodawcy jest obejściem prawa, a przy outsourcingu każdorazowo trzeba badać m.in. stopień podobieństwa działalności prowadzonej przed i po przejęciu zadańźródło: ShutterStock

Czytelnik prowadzi spółkę handlową. Postanowił przekazać od połowy roku część swoich pracowników do firmy zewnętrznej. Wszystko byłoby zgodne z art. 231 kodeksu pracy. To – jak sądzi – oznaczałoby, że jego firma nie musi już wystawiać przekazanym osobom dokumentów PIT-11. W innym dokumencie PIT-4R należy jednak określić kwoty zaliczek pobranych wcześniej na podatek. Czy ma rację?

Polecany produkt: Kodeks pracy 2016 >>>

Nie do końca. Zasadą jest, że po przekazaniu pracowników innemu podmiotowi, to nowy pracodawca musi dopełnić wszelkich obowiązków podatkowych. To on będzie więc wystawiał zatrudnionym dokument PIT-11 (informacja o ich dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek), ale też to nowy pracodawca musi sporządzić deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-4R). Wykaże w niej dane za cały rok, w tym zaliczki i wynagrodzenie za terminowe wpłacanie daniny sprzed przejęcia pracowników. Stary pracodawca, czyli firma czytelnika, nie ma takich obowiązków. Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 września 2015 r., nr ITPB2/4511-690/15/MU. Czytelnik dla własnego dobra musi jednak mieć świadomość, że cała sprawa nie zawsze jest tak prosta.

O co chodzi

Outsourcing pracowników stał się już areną przynajmniej jednej wielkiej afery, w którą wplątanych zostało kilkaset firm i kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Jak do tego doszło i jak się przed tym zabezpieczyć? Wszystkie tego typu umowy, także ta, którą chce zawrzeć czytelnik, odwołują się do art. 231 kodeksu pracy. Wynika z niego, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części do innego pracodawcy, to nowy podmiot z mocy prawa staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Najczęściej wygląda to tak, że dotychczasowy pracodawca przekazuje nowemu akta osobowe wraz z historią wynagradzania i zatrudniania, a dział kadr i płac agencji nalicza od tej pory wynagrodzenia i prowadzi całą dokumentację kadrowo-płacową.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane