statystyki

Ofiary fikcyjnego outsourcingu nie odliczą VAT

autor: Mariusz Szulc08.11.2017, 07:38; Aktualizacja: 08.11.2017, 08:32
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Efekt był taki, że ZUS i fiskus zaczęły domagać się zaległych należności od firm, które skusiły się na rzekomy outsourcing pracowniczyźródło: ShutterStock

Reklamowany kilka lat temu pomysł na wynajęcie sobie swoich własnych pracowników okazuje się coraz bardziej kosztowny dla tych, którzy dali się na to skusić.

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przedsiębiorca, który zaufał nieuczciwej agencji pracy tymczasowej, nie potrąci podatku z wystawianych przez nią faktur. Miesiąc temu sąd kasacyjny uznał, że firma, która znajdzie się w podobnej sytuacji, musi też zapłacić zaległe zaliczki na PIT i nie zaliczy tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Zaufali oszustowi

Blisko 10 lat temu część przedsiębiorców zaufała ofertom publikowanym przez cztery agencje pracy tymczasowej (kontrolowane przez jednego człowieka). Obiecywały one oszczędności na podatkach i składkach ZUS. Pomysł był taki, że agencja przejmuje pracowników przedsiębiorcy (w trybie art. 231 kodeksu pracy) i obowiązek opłacania zaliczek na PIT i składek ZUS od ich wynagrodzenia. Następnie tych samych pracowników wynajmuje odpłatnie dotychczasowemu pracodawcy. Tak naprawdę osoby te nadal pracują w swoim dotychczasowym miejscu zatrudnienia, z tym że formalnie podlegają już agencji pracy tymczasowej.

Cena takiej usługi była niższa niż koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawcę. Agencje tłumaczyły, że pozyskały na ten cel dotację unijną, więc mogą sobie pozwolić na rabat.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane