Firmy, który oferowały rzekomy outsourcing pracowniczy, są winne fiskusowi ok. 48 mln zł z tytułu VAT – wynika z odpowiedzi na interpelację poselską jakiej udzielił wiceminister Jacek Kapica.

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wydała już postanowienie o przedstawieniu zarzutów 16 podejrzanym.
Chodzi o agencje pracy tymczasowej, które nie płaciły za outsourcingowanych pracowników zaliczek na PIT i składek ZUS. Fiskus zaczął kwestionować ważność zawartych przez nie umów i sięgać po niezapłacone zaliczki do kieszeni przedsiębiorców, którzy korzystali z usług oszustów. Umowy były nieważne, bo agencje przejmowały tylko obsługę w zakresie dokumentacji pracowniczej i płacowej.
Jak poinformował Jacek Kapica, w czynnościach procesowych prowadzonych przez wrocławską prokuraturę bierze udział 12 podejrzanych, za czterema są wystawione listy gończe. Niezależnie od tego Urząd Skarbowy we Wrocławiu doprowadził już do skazania jednego z właścicieli firm prowadzących oszukańczy proceder. Sąd prawomocnym wyrokiem orzekł karę półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, pod warunkiem spłaty zobowiązań podatkowych, oraz grzywnę 60 tys. zł.
Ponadto kontrole podatkowe są też prowadzone w firmach, które korzystały z outsourcingu, a umowa okazała się nieważna. – W stosunku do 70 przedsiębiorców są prowadzone lub zostały zakończone postępowania podatkowe i orzeczono zobowiązania na ok. 5 mln zł – poinformował wiceminister. Dodał, że w dwóch przypadkach podatnicy złożyli skargi do sądu administracyjnego. Jedna z nich została oddalona, natomiast druga sprawa czeka na rozpatrzenie sądu.
Wiceminister podkreślił, że budżet nie może ponosić konsekwencji nietrafionych decyzji. Chcąc jednak pomóc poszkodowanym przedsiębiorcom, wypracowano zasady postępowania i koordynacji współpracy między organami podatkowymi a ZUS dotyczące ulg w spłacie zobowiązań.
Jacek Kapica poinformował też, że do marszałka Sejmu zostało skierowane wystąpienie, by ten poprosił Państwową Inspekcje Pracy o zbadanie umów outsourcungu pracowniczego w całym kraju. – Będzie to kluczowe dla dalszych działań organów administracji podatkowej – stwierdził.
Odpowiedź wiceministra finansów Jacka Kapicy z czerwca 2015 r. na interpelację poselską nr 33159