statystyki

Piwo za grosze pod lupą fiskusa

autor: Mariusz Szulc05.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 05.04.2016, 09:17
Przedsiębiorcy mogą sprzedawać towary i usługi po dowolnej cenie, o ile wymaga tego rzeczywistość rynkowa.

Przedsiębiorcy mogą sprzedawać towary i usługi po dowolnej cenie, o ile wymaga tego rzeczywistość rynkowa.źródło: ShutterStock

Sprzedaż napojów alkoholowych za symboliczną opłatą nie musi oznaczać oszustwa podatkowego. Urzędnicy przyjrzą się jednak takim promocjom – zapowiedział wiceminister finansów Wiesław Jasiński w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Dotyczyło one działalności jednego z browarów, który wprowadził na rynek bardzo dużą ilość piwa i zaczął je sprzedawać po zaniżonej cenie (4 grosze za pół litra). Deklarował, że jego celem jest pozyskanie nowych klientów i reklama firmy. Wzbudziło to jednak protesty innych przedsiębiorców prowadzących hurtownie wyrobów alkoholowych. Uznali oni, że rywal zastosował nieuczciwy dumping cenowy, a dodatkowo pozbawił w ten sposób budżet wpływów z tytułu akcyzy, VAT i opłaty za zezwolenie na obrót napojami alkoholowymi. Przedsiębiorcy zaalarmowali o tym urząd kontroli skarbowej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prokuraturę oraz jednego z posłów.

W odpowiedzi wiceminister Jasiński uspokoił, że sprzedaż piwa po tak korzystnej cenie nie ma najmniejszego przełożenia na wpływy budżetowe z akcyzy. Stawka podatku nie zależy bowiem od ceny tego napoju, a od parametrów. Zgodnie z art. 94 ust. 4 ustawy akcyzowej jest to 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane