statystyki

Opodatkowanie należności licencyjnych: Nie wystarczy, że wypłata idzie z Polski

autor: Janusz Fiszer04.04.2016, 07:59; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:10
Nadal są kontrowersje w sprawie opodatkowania przekazywanych za granicę należności licencyjnych.

Nadal są kontrowersje w sprawie opodatkowania przekazywanych za granicę należności licencyjnych.źródło: ShutterStock

Nadal są kontrowersje w sprawie opodatkowania przekazywanych za granicę należności licencyjnych, w szczególności w odniesieniu do wypłat z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego (technicznego), handlowego lub naukowego. Ale coraz częściej przeważa wykładnia korzystna dla podatników.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności m.in. ze wspomnianych tytułów (wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 tej ustawy), są obowiązane, jako płatnicy, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Analogiczna regulacja znajduje się w art. 41 ust. 4 i art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Ustawowa stawka podatku wynosi 20 proc. przychodu brutto, lecz może być redukowana przez odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na tle stosowania tych przepisów w kontekście międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania od pewnego czasu istnieją rozbieżne stanowiska organów podatkowych i sądów. Zawarte przez Polskę międzynarodowe umowy podatkowe pozwalają bowiem na pobór podatku u źródła od należności licencyjnych, których definicja w art. 12 tych umów zwykle obejmuje również płatności z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego (technicznego), handlowego lub naukowego, czyli najczęściej najmu, dzierżawy, leasingu, względnie innej umowy o podobnym charakterze, dotyczącej użytkowania obcych środków trwałych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane