statystyki

Opodatkowanie należności licencyjnych: Nie wystarczy, że wypłata idzie z Polski

autor: Janusz Fiszer04.04.2016, 07:59; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:10
Nadal są kontrowersje w sprawie opodatkowania przekazywanych za granicę należności licencyjnych.

Nadal są kontrowersje w sprawie opodatkowania przekazywanych za granicę należności licencyjnych.źródło: ShutterStock

Nadal są kontrowersje w sprawie opodatkowania przekazywanych za granicę należności licencyjnych, w szczególności w odniesieniu do wypłat z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego (technicznego), handlowego lub naukowego. Ale coraz częściej przeważa wykładnia korzystna dla podatników.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności m.in. ze wspomnianych tytułów (wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 tej ustawy), są obowiązane, jako płatnicy, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Analogiczna regulacja znajduje się w art. 41 ust. 4 i art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Ustawowa stawka podatku wynosi 20 proc. przychodu brutto, lecz może być redukowana przez odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na tle stosowania tych przepisów w kontekście międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania od pewnego czasu istnieją rozbieżne stanowiska organów podatkowych i sądów. Zawarte przez Polskę międzynarodowe umowy podatkowe pozwalają bowiem na pobór podatku u źródła od należności licencyjnych, których definicja w art. 12 tych umów zwykle obejmuje również płatności z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego (technicznego), handlowego lub naukowego, czyli najczęściej najmu, dzierżawy, leasingu, względnie innej umowy o podobnym charakterze, dotyczącej użytkowania obcych środków trwałych.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane