statystyki

Rozliczenia: Tylko jeden kraj powinien zyskiwać na przeprowadzkach

autor: Mariusz Szulc21.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:41
podatki

Z pierwszego raportu wynika, że najwyższy czas na rozwiązanie problemu podwójnego opodatkowania spadków transgranicznych.źródło: ShutterStock

Wspólna definicja rezydencji podatkowej, unijny NIP, opodatkowanie spadków w kraju rezydencji zmarłego – to tylko niektóre ze zmian postulowane przez ekspertów Komisji Europejskiej, autorów dwóch raportów opublikowanych na początku marca br.

Bruksela zleciła ich przygotowanie dwa lata temu, wskazując na fiskalne przeszkody w swobodzie przemieszczania się pomiędzy krajami UE.

Z pierwszego raportu wynika, że najwyższy czas na rozwiązanie problemu podwójnego opodatkowania spadków transgranicznych. Obecnie od majątku dziedziczonego z innego kraju UE trzeba z reguły zapłacić daninę w obu państwach (w kraju, gdzie zmarł spadkodawca, i w tym, do którego spadek został przekazany). W szczególnym stopniu dotyka to obywateli Polski – podkreślono w raporcie. W tym zakresie nie pomagają międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo nie dotyczą one spadków.

Zdaniem ekspertów nie ma szans na to, aby problem rozwiązały poszczególne państwa członkowskie. Rozstrzygnięciem może być albo podpisanie przez wszystkie kraje UE konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie spadków, albo system koordynacji opodatkowania spadków w ramach UE (podobny do systemu koordynacji w zakresie składek społecznych). Eksperci sugerują przyjąć takie rozwiązania, które pozwolą na opodatkowanie spadków tylko w kraju rezydencji zmarłego.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane