statystyki

Koszty uzyskania przychodu: Protokół może być jeden, ale musi być kompletny

autor: Jakub Pawłowski21.03.2016, 07:24; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:49
Podatki

Co do zasady, nieściągalne wierzytelności mogą być kosztem uzyskania przychodu, jeżeli spełnione zostaną naraz trzy warunki określone w art. 16 ust. 2 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Podatnik nie musi dostarczać fiskusowi odrębnych dokumentów dla każdej nieściągalnej wierzytelności, którą chciałby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – orzekł WSA w Warszawie.

Co do zasady, nieściągalne wierzytelności mogą być kosztem uzyskania przychodu, jeżeli spełnione zostaną naraz trzy warunki określone w art. 16 ust. 2 ustawy o CIT. Są nimi: zaliczenie wierzytelności do przychodów należnych w prowadzonej działalności gospodarczej, brak przedawnienia wierzytelności i jej odpowiednie udokumentowanie. Właśnie ten trzeci wymóg stał się przedmiotem sporu między spółką z o.o. a fiskusem.

Spółka zajmuje się wynajmem samochodów zastępczych. Z jej usług korzystają najczęściej klienci, których auto uległo uszkodzeniu na skutek wypadku lub kolizji drogowej. Za wynajmowane pojazdy płacą przelewem na rachunek bankowy. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, to koszty wynajmu auta przenoszą na ubezpieczyciela sprawcy wypadku, od którego następnie spółka żąda zapłaty. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zakład ubezpieczeniowy kwestionuje zwrot kosztów wynajmu. Wówczas spółka dochodzi należnych jej pieniędzy w sądzie.

Spółka utrzymywała, że nie zawsze jest to opłacalne, bo przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne bywają wyższe od kwoty wierzytelności. W tej sytuacji spółka uznaje wierzytelność za nieściągalną i zalicza ją do pozostałych kosztów operacyjnych w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Była przekonana, że może je zaliczyć także do kosztów podatkowych.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane