statystyki

Zwroty 75-proc. podatku bez odsetek

autor: Patrycja Dudek17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:09
podatki-PIT-kredyt

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał właśnie w mocy wyrok WSA w Białymstoku odmawiający prawa do odsetek.źródło: ShutterStock

Fiskus nie wypłaci oprocentowania od pieniędzy pobranych na podstawie niekonstytucyjnego przepisu o nieujawnionych źródłach dochodów. Chyba że sam zwlekałby ze zwrotem nienależnie pobranego podatku.

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał właśnie w mocy wyrok WSA w Białymstoku odmawiający prawa do odsetek. Tym samym przesądzono, że należą się one wyłącznie tym podatnikom, którzy nie dostali zwrotu podatku w ciągu 3 0 dni od daty wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę lub określającej jej wysokość. Te jednak mogą być naliczane dopiero od dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty, a nie za cały okres jej istnienia (art. 78 par. 3 pkt 3 lit. a ordynacji podatkowej).

Nienależny podatek

Podatnik, którego dotyczy wyrok, żądał od fiskusa odsetek od kwoty 43 tys. zł. Zapłacił ją w 2010 r. w związku z decyzją ustalającą mu 75-proc. podatek od nieujawnionych dochodów za 2005 r.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 18/09) okazało się jednak, że przepis, na podstawie którego takie decyzje były wydawane (za lata 1998–2006), był niekonstytucyjny. Z tego powodu sądy zaczęły uchylać niekorzystne dla podatników decyzje, a ci zaczęli domagać się od urzędów skarbowych zwrotu nadpłaconego podatku. Tylko przez pierwsze pół roku od ogłoszenia wyroku uchylono niemal 700 decyzji na 181 mln zł PIT (o skutkach finansowych orzeczenia TK pisaliśmy m.in. w DGP nr 52/2014).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane