statystyki

VAT: Przypuszczenie to nie dowód, ale może wystarczyć do egzekucji

autor: Jakub Pawłowski17.03.2016, 16:00
podatki dokumenty urzędnik

Sprawa dotyczyła kobiety, której zobowiązanie w VAT wynosiło prawie 9 mln zł. Była to duża kwota, zwłaszcza w stosunku do majątku podatniczki, który organy oszacowały na niespełna 2 mln zł.źródło: ShutterStock

Duża zaległość podatkowa może być wystarczającą przesłanką do uruchomienia egzekucji, czyli nadania nieostatecznej jeszcze decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła kobiety, której zobowiązanie w VAT wynosiło prawie 9 mln zł. Była to duża kwota, zwłaszcza w stosunku do majątku podatniczki, który organy oszacowały na niespełna 2 mln zł. Dodatkowo część swojego dorobku kobieta sukcesywnie zbywała, m.in. przekazała darowiznę córce i wniosła posiadane nieruchomości aportem do spółek, których była wspólnikiem.

Urząd skarbowy uznał to za wystarczające przesłanki, aby przypuszczać, że kobieta nie ureguluje podatku, i nadać decyzji (ciągle jeszcze nieostatecznej) rygor natychmiastowej wykonalności. Podstawą do tego jest art. 239 ordynacji podatkowej.

Podatniczka zarzucała fiskusowi, że niesłusznie założył, iż nie wywiąże się ona ze swoich zobowiązań. Utrzymywała, że wcale nie zbywała majątku, nadal włada częścią swojego dorobku, którą wcześniej wniosła aportem do zarządzanych przez siebie spółek, zwłaszcza że nie były to spółki kapitałowe tylko osobowe. Argumentowała, że ofiarowana córce nieruchomość warta prawie 100 tys. zł została przekazana jeszcze przed wszczęciem postępowania kontrolnego i przed wydaniem decyzji zabezpieczającej.

Dyrektor izby skarbowej był jednak zdania, że podatniczka próbowała ukryć majątek przed fiskusem. Podkreślił, że w wyniku przeniesienia części majątku jej właścicielem nie jest już podatniczka, tylko inny podmiot (spółka). Uznał też, że nie było racjonalnych powodów dla darowizny, bo przekazana nieruchomość była położona pod adresem podatniczki, pod którym mieszkała także jej niepełnoletnia córka.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane