statystyki

Odszkodowanie za dyskryminację w pracy bez PIT

autor: Mariusz Szulc17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:13
Podatki

Chodziło o kobietę, która w 2015 r. wygrała w sądzie pracy spór z pracodawcą. Sąd zasądził na jej rzecz 10 tys. zł odszkodowania za dyskryminację z uwagi na płeć.źródło: ShutterStock

Pieniężna rekompensata za nierówne traktowanie w pracy jest zwolniona z podatku – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.

Chodziło o kobietę, która w 2015 r. wygrała w sądzie pracy spór z pracodawcą. Sąd zasądził na jej rzecz 10 tys. zł odszkodowania za dyskryminację z uwagi na płeć. Pieniądze miał wypłacić Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich, gdzie kobieta była wyłączana od pełnienia niektórych obowiązków (m.in. nigdy nie była wyznaczana do pełnienia nocnych dyżurów, a pracodawca nie odpowiadał na jej pytania o powody takiej decyzji). Sąd okręgowy zgodził się z nią, że jedynym wiarygodnym kryterium była jej płeć. To zaś zgodnie z art. 113 kodeksu pracy należało uznać za niedozwoloną dyskryminację w zatrudnieniu.

Pracodawca wypłacił tylko 8200 zł, bo pozostałe 1800 zł potrącił jako 18-proc. zaliczkę na PIT. Kobieta dowiedziała się jednak w swoim urzędzie skarbowym i w Krajowej Informacji Podatkowej, że odszkodowania za dyskryminację są zwolnione z podatku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Uważała zatem, że pracodawca nie musiał potrącać zaliczki i powinien wypłacić jej brakujące 1800 zł.

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, chociaż zwrócił uwagę na to, że odszkodowanie za dyskryminację w pracy jest zwolnione z podatku na podstawie innego przepisu niż wskazany przez podatniczkę. Podstawą tą jest art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT mówiący o odszkodowaniach i zadośćuczynieniu, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. W tym wypadku chodzi o art. 183d kodeksu pracy gwarantujący pracownikom prawo do odszkodowania za dyskryminację w miejscu pracy (nie może być ono niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę).


Pozostało 6% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane