statystyki

Odszkodowanie za dyskryminację w pracy bez PIT

autor: Mariusz Szulc17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:13
Podatki

Chodziło o kobietę, która w 2015 r. wygrała w sądzie pracy spór z pracodawcą. Sąd zasądził na jej rzecz 10 tys. zł odszkodowania za dyskryminację z uwagi na płeć.źródło: ShutterStock

Pieniężna rekompensata za nierówne traktowanie w pracy jest zwolniona z podatku – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.

Chodziło o kobietę, która w 2015 r. wygrała w sądzie pracy spór z pracodawcą. Sąd zasądził na jej rzecz 10 tys. zł odszkodowania za dyskryminację z uwagi na płeć. Pieniądze miał wypłacić Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich, gdzie kobieta była wyłączana od pełnienia niektórych obowiązków (m.in. nigdy nie była wyznaczana do pełnienia nocnych dyżurów, a pracodawca nie odpowiadał na jej pytania o powody takiej decyzji). Sąd okręgowy zgodził się z nią, że jedynym wiarygodnym kryterium była jej płeć. To zaś zgodnie z art. 113 kodeksu pracy należało uznać za niedozwoloną dyskryminację w zatrudnieniu.

Pracodawca wypłacił tylko 8200 zł, bo pozostałe 1800 zł potrącił jako 18-proc. zaliczkę na PIT. Kobieta dowiedziała się jednak w swoim urzędzie skarbowym i w Krajowej Informacji Podatkowej, że odszkodowania za dyskryminację są zwolnione z podatku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Uważała zatem, że pracodawca nie musiał potrącać zaliczki i powinien wypłacić jej brakujące 1800 zł.

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, chociaż zwrócił uwagę na to, że odszkodowanie za dyskryminację w pracy jest zwolnione z podatku na podstawie innego przepisu niż wskazany przez podatniczkę. Podstawą tą jest art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT mówiący o odszkodowaniach i zadośćuczynieniu, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. W tym wypadku chodzi o art. 183d kodeksu pracy gwarantujący pracownikom prawo do odszkodowania za dyskryminację w miejscu pracy (nie może być ono niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę).


Pozostało jeszcze 6% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane