statystyki

Podatek od nieruchomości. Miniściągawka po zmianach

autor: Łukasz Zalewski19.03.2016, 08:00; Aktualizacja: 19.03.2016, 08:32
Współwłaściciele miejsc postojowych w garażach zlokalizowanych zwykle w podziemiu budynku mieszkalnego nie będą dostawać decyzji za całą halę garażową i nie będą odpowiadać solidarnie za uiszczenie daniny

Współwłaściciele miejsc postojowych w garażach zlokalizowanych zwykle w podziemiu budynku mieszkalnego nie będą dostawać decyzji za całą halę garażową i nie będą odpowiadać solidarnie za uiszczenie daninyźródło: ShutterStock

Osoby fizyczne miały czas tylko do 15 marca na zapłatę I raty podatku od nieruchomości lub zapłatę całości zobowiązania za ten rok, jeśli kwota nie przekracza 100 zł. Mogą zapłacić podatek, pod warunkiem że dostały decyzje ustalające wysokość daniny na ten rok od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jeśli organ podatkowy nie doręczył decyzji, to podatnik musi na nią poczekać. Nie może samodzielnie policzyć i zapłacić należności. Firmy z kolei do 15 marca mają czas na zapłatę III raty tej daniny. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne powinni zwrócić uwagę na nowe zasady opodatkowania dotyczące np. garaży czy części wspólnych budynków.

Części wspólne budynku

STAWKA

0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej – jeśli budynek ma charakter mieszkalny,

22,86 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej – jeśli jest to budynek związany z prowadzeniem działalności.

Co nowego

Obowiązuje nowa zasada dotycząca opodatkowania części wspólnych budynków, o ile wyodrębniono w nim lokale. Przykładowo dotyczy to budynków handlowych, takich jak centrum handlowe, oraz budynków mieszkalnych, w których każdy ze współwłaścicieli mieszkania ma również ułamkowy udział w częściach wspólnych budynku. Zgodnie z nową zasadą wynikającą z art. 3 ust. 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.), jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz od części budynku stanowiących nieruchomość wspólną w rozumieniu art. 3 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1892 ze zm.) ciąży na właścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej.

Jak liczyć

Zasady obliczania podatku od części wspólnych wynikają z art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Najlepiej ilustrują je przykłady, które opisujemy poniżej oraz w części dotyczącej korytarzy.

PRZYKŁAD 1

Więcej do zapłaty

Dwie spółki są współwłaścicielami (po 50 proc.) budynku o pow. 10 tys. mkw. W zeszłym roku wydzieliły w nim dwa lokale po 100 mkw. powierzchni każdy. W efekcie część wspólna wyniosła 9800 mkw. W mieście obowiązywały maksymalne stawki podatku.

Upraszczając nieco rozliczenie (nie bierzemy pod uwagę np. powierzchni klatek schodowych) w zeszłym roku, gdy obowiązywały korzystniejsze zasady opodatkowania części wspólnych, podatnicy zapłacili:

podatek od własnego lokalu (o powierzchni 100 mkw.) – 2313 zł (23,13 zł/mkw. x 100 mkw.) oraz


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane