statystyki

Nie warto zmieniać zasad zabezpieczenia akcyzowego

autor: Krzysztof Rutkowski14.03.2016, 10:42; Aktualizacja: 14.03.2016, 11:15

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym przebudowała dotychczasowe zasady rozliczania akcyzy. Wśród zmian znalazł się m.in. obowiązek przedkładania przez pośredniczące podmioty tytoniowe (dalej: PPT) zabezpieczenia akcyzowego mającego pokryć ewentualne zaległości w akcyzie. W ostatnich dniach do Sejmu wpłynął poselski projekt mający umożliwić zwolnienie niektórych PPT z obowiązku składania takiego zabezpieczenia. Czy propozycje te są słuszne?

ZMIANA PRAWA

Rola zabezpieczenia akcyzowego jest prosta. Podatek akcyzowy dotyczy wysokich kwot, często znacznie przekraczających koszty produkcji samego wyrobu. Przykładowo akcyza na alkohol etylowy przewyższa kilkadziesiąt razy koszty jego produkcji, a w przypadku wyrobów tytoniowych – kilka razy. Oczywiście czym innym jest dyskusja, czy konstrukcja tak wysokiego opodatkowania jest uzasadniona (to jest kwestia polityki, strategii budżetowej oraz stawek minimalnych wynikających z dyrektyw unijnych), a czym innym stosowanie prawa. Skoro więc Polska zdecydowała się już na takie stawki akcyzy, to powinna również dokładać starań, aby podatek był egzekwowany.

Polska jako kraj położony na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz będący zagłębiem produkcji papierosów i uprawy surowca tytoniowego jest narażona na działanie szarej strefy rynku tytoniowego. Dotyczy to zarówno przemytu gotowych już papierosów zza wschodniej granicy, jak i obrotu surowcem tytoniowym.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane