statystyki

Tytoń mokry czy suchy, akcyza i tak ta sama

autor: Jakub Pawłowski07.04.2016, 07:13; Aktualizacja: 07.04.2016, 09:28
tytoń

W sądach nadal jednak toczą się spory z okresu, kiedy definicja suchego tytoniu nie była jednoznacznaźródło: ShutterStock

Stopień zawilgocenia nie ma znaczenia przy kwalifikacji podatkowej – orzekł NSA. Spór dotyczył mokrych liści tytoniu oraz suszu tytoniowego. Do końca 2012 r. suchy tytoń, który nie był jeszcze wyrobem tytoniowym, nie podlegał opodatkowaniu akcyzą. W nowelizacji z 7 grudnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1456) został on już zaliczony do wyrobów akcyzowych.

Nie był jednak jasno zdefiniowany, co rodziło wątpliwości, jak mokry musi być tytoń, aby można było go traktować jako susz. Dopiero od 2014 r. dodano, że suszem tytoniowym jest tytoń, który nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym „bez względu na wilgotność” (art. 99a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.).

W sądach nadal jednak toczą się spory z okresu, kiedy definicja suchego tytoniu nie była jednoznaczna. Jeden z nich rozpatrywał właśnie NSA. Chodziło o podatnika, który handlował mokrymi liśćmi tytoniu i przekonywał, że były one zbyt wilgotne, by można je było uznać za suchy tytoń. Organy podatkowe twierdziły natomiast, że o tym, czy tytoń jest suchy, nie decyduje bynajmniej stopień jego wilgotności.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane