statystyki

Ryczałt jest wyższy, gdy koszty w działalności wytwórczej są niskie

autor: Łukasz Zalewski09.03.2016, 07:54; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:05
podatki

Sprawa dotyczyła producenta betonowych wyrobów budowlanych, takich jak kręgi do studni, kanalizacji, szamb oraz płyty do krycia kręgów.źródło: ShutterStock

Typowa działalność wytwórcza, z własnych materiałów, jest objęta stawką 5,5 proc., natomiast produkcja z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę – stawką 8,5 proc. – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła producenta betonowych wyrobów budowlanych, takich jak kręgi do studni, kanalizacji, szamb oraz płyty do krycia kręgów. W 2012 r. fiskus ustalił, że produkcja odbywała się tylko na rzecz jednej firmy i z materiałów przez nią powierzonych. Spór sprowadzał się do tego, czy producent powinien więc stosować stawkę 5,5 proc., czy 8,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik uważał, że wytwarzanie elementów betonowych mieści się w definicji działalności wytwórczej objętej stawką 5,5 proc. Powoływał się na art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). W świetle tego przepisu działalnością wytwórczą jest działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Argumentował, że gdyby zajmował się wytwarzaniem elementów betonowych na terenie budowy, to nie byłoby wątpliwości, że są to roboty budowlane objęte stawką 5,5 proc. (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy). Nie zgadzał się z fiskusem, że w przypadku prowadzenia tej samej działalności, ale na terenie zakładu wytwórczego, ryczałt wynosi 8,5 proc. przychodów.

Naczelnik urzędu skarbowego, a następnie dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zwracali natomiast uwagę na to, że podatnik wytwarzał wyroby z materiału powierzonego przez zamawiającego, czego zresztą nie kwestionował. W związku z tym powinien stosować stawkę 8,5 proc., na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane