statystyki

Ryczałt za przejazdy: Lokalne jazdy nieopodatkowane? Eksperci zalecają ostrożność

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:58
kalkulator, tabela, podatki

Interpretacja nie została jeszcze opublikowana i – jak podkreślają doradcy oraz konsultanci KIP – ma zastosowanie tylko w jednej sprawie.źródło: ShutterStock

Firmy, które zwracają pracownikom ryczałt za takie przejazdy prywatnym samochodem, powinny wystąpić o własne interpretacje – sugerują doradcy podatkowi i Krajowa Informacja Podatkowa.

Wczoraj poinformowaliśmy o zmienionej interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2015 r. (nr IPPB4/4511-3-95/15-2/JK3). Dyrektor potwierdził w niej, że zwrot wydatków za korzystanie z prywatnego samochodu do służbowych jazd po mieście nie jest przychodem pracownika. Organ przyznał, że ma tu zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Zgodnie z nim pracownik ma przychód tylko wtedy, gdy świadczenie od pracodawcy leżało w jego własnym interesie. Skoro zaś to pracodawcy zależało na tym, aby pracownik używał swojego auta do firmowych jazd lokalnych, to nie ma mowy o przychodzie.

Do tej pory fiskus twierdził, że przychód powstaje, a podatku mogą nie płacić tylko pracownicy Poczty Polskiej, lasów i pomocy społecznej, bo jedynie wobec nich ma zastosowanie zwolnienie z PIT.

Interpretacja nie została jeszcze opublikowana i – jak podkreślają doradcy oraz konsultanci KIP – ma zastosowanie tylko w jednej sprawie.

– Nie ma oficjalnego stanowiska Ministerstwa Finansów co do zmiany interpretacji dotyczącej ryczałtów za jazdy lokalne – usłyszeliśmy, telefonując pod numer KIP.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane