Firmy stosujące cash pooling muszą zmienić sposób rozliczeń

autor: Agnieszka Wasilewska07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 12:12
Istota cash poolingu sprowadza się do zapewnienia płynności finansowej grupy

Istota cash poolingu sprowadza się do zapewnienia płynności finansowej grupyźródło: ShutterStock

To efekt najnowszych interpretacji podatkowych, które utrwalają, a nawet rozszerzają zmienioną na niekorzyść podatników linię orzeczniczą. Zrównuje ona umowy cash poolingu z umowami pożyczki.

Wydawane ostatnio interpretacje podatkowe w zakresie cash poolingu zmuszają firmy do weryfikacji dotychczasowych rozliczeń. Są bowiem kontynuacją zmienionego na niekorzyść podatników stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyrokach z 30 września 2015 r. (sygn. akt II FSK 3137/14 i II FSK 2033/14) uznał – wbrew dotychczasowej praktyce – iż umowy cash poolingu mogą być na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16 ust. 7b ustawy o CIT) uznane za umowy pożyczki. W dużym skrócie zdaniem sądu jest to możliwe wtedy, gdy znana jest liczba uczestników oraz sposób rozliczania, a także przelewu pieniędzy. W takim przypadku zdaniem NSA łatwo jest wskazać zarówno dającego, jak i biorącego pożyczkę. Łatwo też wskazać wynagrodzenie, którym są odsetki. To zaś oznacza konieczność stosowania przyjętych w ustawie o podatku dochodowym przepisów o niedostatecznej kapitalizacji oraz dokumentacji cen transferowych i ma dla firm daleko idące niekorzystne skutki.

Niestety tezy zaprezentowane w wyrokach NSA z 30 września 2015 r. zostały zaakceptowane ostatnio także przez ministra finansów. Mamy więc do czynienia z trwałą zmianą linii orzeczniczej.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane