Firmy stosujące cash pooling muszą zmienić sposób rozliczeń

autor: Agnieszka Wasilewska07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 12:12
Istota cash poolingu sprowadza się do zapewnienia płynności finansowej grupy

Istota cash poolingu sprowadza się do zapewnienia płynności finansowej grupyźródło: ShutterStock

To efekt najnowszych interpretacji podatkowych, które utrwalają, a nawet rozszerzają zmienioną na niekorzyść podatników linię orzeczniczą. Zrównuje ona umowy cash poolingu z umowami pożyczki.

Wydawane ostatnio interpretacje podatkowe w zakresie cash poolingu zmuszają firmy do weryfikacji dotychczasowych rozliczeń. Są bowiem kontynuacją zmienionego na niekorzyść podatników stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyrokach z 30 września 2015 r. (sygn. akt II FSK 3137/14 i II FSK 2033/14) uznał – wbrew dotychczasowej praktyce – iż umowy cash poolingu mogą być na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 16 ust. 7b ustawy o CIT) uznane za umowy pożyczki. W dużym skrócie zdaniem sądu jest to możliwe wtedy, gdy znana jest liczba uczestników oraz sposób rozliczania, a także przelewu pieniędzy. W takim przypadku zdaniem NSA łatwo jest wskazać zarówno dającego, jak i biorącego pożyczkę. Łatwo też wskazać wynagrodzenie, którym są odsetki. To zaś oznacza konieczność stosowania przyjętych w ustawie o podatku dochodowym przepisów o niedostatecznej kapitalizacji oraz dokumentacji cen transferowych i ma dla firm daleko idące niekorzystne skutki.

Niestety tezy zaprezentowane w wyrokach NSA z 30 września 2015 r. zostały zaakceptowane ostatnio także przez ministra finansów. Mamy więc do czynienia z trwałą zmianą linii orzeczniczej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane