statystyki

Cash pooling: Raz to pożyczka, a raz nie

autor: Katarzyna Jędrzejewska02.10.2017, 19:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Stosowane w przedsiębiorstwach działających w ramach grup kapitałowych umowy wspólnego zarządzania płynnością finansową stają się nieopłacalne.źródło: ShutterStock

Z jednej strony umowy wspólnego zarządzania płynnością nie podlegają PCC. Z drugiej stosuje się do nich przepisy o niedostatecznej kapitalizacji, dokumentowaniu cen transferowych oraz o podatku u źródła. To powoduje, że stają się coraz mniej opłacalne.

Mimo niekorzystnych skutków podatkowych eksperci nadal są zdania, że cash pooling może się opłacać. Ale raczej ze względów ekonomicznych – mówią. Bo nikt nie ma już złudzeń, że generalnie fiskus traktuje taką umowę jak zwykłą pożyczkę. Z jednym tylko wyjątkiem – dotyczącym właśnie podatku od czynności cywilnoprawnych. Ale ten akurat okazuje się nieistotny.

Nadwyżki i niedobory

Cash pooling powstał z myślą o przedsiębiorstwach działających w ramach grup kapitałowych lub powiązanych ekonomicznie w jakikolwiek inny sposób. Polega na wspólnym zarządzaniu płynnością finansową. Mamy tu do czynienia z trzema grupami podmiotów: jedne mają w danej chwili wolne środki na rachunku bankowym, drugie mają ich niedobór, a w przekazywaniu pieniędzy pośredniczy trzeci podmiot, zwany liderem (z ang. pool leader).

Wolne środki są gromadzone na rachunku zbiorczym, z którego następnie jest zasilany rachunek z debetem. W ten sposób przejściowe niedobory powstające u jednych podmiotów są kompensowane z przejściowymi nadwyżkami wykazywanymi przez innych uczestników cash poolingu. Przy czym posiadający wolne środki nie wie, czy zostaną one wykorzystane, w jakiej wysokości i przez kogo. Tak samo uczestnik, który ma niedobory, nie wie, od którego podmiotu je otrzyma.

Nie ma w katalogu

W kilku najnowszych interpretacjach dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zawarcie umowy cash poolingu nie jest opodatkowane PCC. Nie jest bowiem wymienione w katalogu czynności objętych tym podatkiem. Dyrektor KIS stwierdził tak m.in. w interpretacjach indywidualnych z 7 września 2017 r. (nr 0114 -KDIP3-2.4014. 81.2017.2.LS), z 30 sierpnia 2017 r. (nr 0111- KDIB4.4014.227.2017.2.MSI), z 15 maja 2017 r. (nr 0111-KDIB4. 4014.37.2017.1.MCZ).

Ale – jak zauważa Piotr Liss, partner w RSM Poland – kwestia ta i tak nie ma większego znaczenia. – O wiele ważniejsze są inne aspekty, które sprawiły, że efektywność podatkowa cash poolingu znacznie spadła – dodaje.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane