statystyki

Cash pooling: Raz to pożyczka, a raz nie

autor: Katarzyna Jędrzejewska02.10.2017, 19:00
podatki, firma, przedsiębiorca

Stosowane w przedsiębiorstwach działających w ramach grup kapitałowych umowy wspólnego zarządzania płynnością finansową stają się nieopłacalne.źródło: ShutterStock

Z jednej strony umowy wspólnego zarządzania płynnością nie podlegają PCC. Z drugiej stosuje się do nich przepisy o niedostatecznej kapitalizacji, dokumentowaniu cen transferowych oraz o podatku u źródła. To powoduje, że stają się coraz mniej opłacalne.

Mimo niekorzystnych skutków podatkowych eksperci nadal są zdania, że cash pooling może się opłacać. Ale raczej ze względów ekonomicznych – mówią. Bo nikt nie ma już złudzeń, że generalnie fiskus traktuje taką umowę jak zwykłą pożyczkę. Z jednym tylko wyjątkiem – dotyczącym właśnie podatku od czynności cywilnoprawnych. Ale ten akurat okazuje się nieistotny.

Nadwyżki i niedobory

Cash pooling powstał z myślą o przedsiębiorstwach działających w ramach grup kapitałowych lub powiązanych ekonomicznie w jakikolwiek inny sposób. Polega na wspólnym zarządzaniu płynnością finansową. Mamy tu do czynienia z trzema grupami podmiotów: jedne mają w danej chwili wolne środki na rachunku bankowym, drugie mają ich niedobór, a w przekazywaniu pieniędzy pośredniczy trzeci podmiot, zwany liderem (z ang. pool leader).

Wolne środki są gromadzone na rachunku zbiorczym, z którego następnie jest zasilany rachunek z debetem. W ten sposób przejściowe niedobory powstające u jednych podmiotów są kompensowane z przejściowymi nadwyżkami wykazywanymi przez innych uczestników cash poolingu. Przy czym posiadający wolne środki nie wie, czy zostaną one wykorzystane, w jakiej wysokości i przez kogo. Tak samo uczestnik, który ma niedobory, nie wie, od którego podmiotu je otrzyma.

Nie ma w katalogu

W kilku najnowszych interpretacjach dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zawarcie umowy cash poolingu nie jest opodatkowane PCC. Nie jest bowiem wymienione w katalogu czynności objętych tym podatkiem. Dyrektor KIS stwierdził tak m.in. w interpretacjach indywidualnych z 7 września 2017 r. (nr 0114 -KDIP3-2.4014. 81.2017.2.LS), z 30 sierpnia 2017 r. (nr 0111- KDIB4.4014.227.2017.2.MSI), z 15 maja 2017 r. (nr 0111-KDIB4. 4014.37.2017.1.MCZ).

Ale – jak zauważa Piotr Liss, partner w RSM Poland – kwestia ta i tak nie ma większego znaczenia. – O wiele ważniejsze są inne aspekty, które sprawiły, że efektywność podatkowa cash poolingu znacznie spadła – dodaje.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane