Zwrot akcyzy tylko dla producentów rolnych

autor: Łukasz Zalewski03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:03
rolnictwo, pole, uprawa, żniwa, kombajn, rolnik

Burmistrz gminy odmówił zwrotu akcyzy.źródło: Materiały Prasowe

Tylko producenci rolni posiadający gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego mogą się ubiegać się o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego – uznał WSA w Opolu.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w lutym 2015 r. złożyła wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do końca 2014 r. była ona właścicielką prawie 40 ha użytków rolnych, ale w grudniu podarowała je synowi. Pozostała jedynie współwłaścicielką innej działki, lecz o powierzchni zaledwie 0,3 ha.

Burmistrz gminy odmówił jej zwrotu akcyzy. Wyjaśnił, że przysługuje on jedynie producentom rolnym, a podatniczka w dniu składania wniosku o zwrot nie miała już takiego statusu. Do producentów zalicza się bowiem osoby będące posiadaczami gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, a więc o powierzchni co najmniej 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego. Co więcej, producent musi posiadać takie gospodarstwo w dniu 1 lutego danego roku.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane