statystyki

Opłaty za budowę sztucznych wysp - sposób odliczenia zależy od momentu poniesienia

autor: Łukasz Zalewski03.03.2016, 16:00
Wiatraki

Koszty pozwolenia na wznoszenie wysp na morzu powiększają wartość początkową farm wiatrowych.źródło: ShutterStock

Koszty pozwolenia na wznoszenie wysp na morzu powiększają wartość początkową farm wiatrowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wszystkie trzy sprawy rozpatrywane przez sąd kasacyjny dotyczyły spółek powołanych do wzniesienia oraz wykorzystywania sztucznych wysp na Bałtyku. Mają na nich powstać farmy wiatrowe, które będą produkować energię elektryczną. Na tworzenie takich wysp pozwala ustawa o obszarach morskich (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 934 ze zm.). Reguluje ona również zasady ich wznoszenia. Pozwolenie na taką inwestycję jest wydawane na 30 lat przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Opłata za jego wydanie wynosi 1 proc. wartości planowanego przedsięwzięcia i jest rozłożona na raty, a wysokość i terminy kolejnych wpłat ściśle określają przepisy.

Spółka wszelkie koszty dotyczące budowy sztucznych wysp traktowała jako koszty inwestycji. Docelowo jednak, w wyniku realizacji tych inwestycji, miało powstać wiele odrębnych środków trwałych – morskich farm wiatrowych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane