statystyki

Auto do użytku w firmie, ale nie na własność

autor: Radosław Kowalski29.02.2016, 11:30; Aktualizacja: 29.02.2016, 19:08
Samochód, kierowca

Samochód, kierowcaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy coraz częściej się zastanawiają, czy z samochodu osobowego korzystać w ramach umowy leasingu operacyjnego, czy najmu. Podejmując decyzje, muszą brać pod uwagę konsekwencje w VAT, CIT lub PIT.

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy, która nie używa samochodów osobowych. Stąd właśnie większość przedsiębiorców musi się zmierzyć z problemem rozliczania kosztów czy odliczania VAT w związku z ich wykorzystywaniem w prowadzonej działalności.

O ile leasing konsumencki (tj. adresowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) całkowicie nie przyjął się w naszym kraju, o tyle przedsiębiorcy znacznie chętniej korzystają na potrzeby firmowe z pojazdów, które nie są ich własnością.

Rozwiązania, w ramach których samochód nie jest nabywany przez podmiot korzystający z niego, a przynajmniej nie od początku jest jego własnością, zyskują coraz większą popularność zarówno wśród spółek (kapitałowych i osobowych), jak i osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Skoro obecnie bardzo duża grupa przedsiębiorców i ich pracowników jeździ nie swoimi samochodami, to należy się zmierzyć ze skutkami podatkowymi wykorzystywania samochodów niebędących własnością, składnikiem majątku czy środkiem trwałym przedsiębiorstwa.

Truizmem byłoby dzisiaj stwierdzenie, że prawodawca podatkowy prezentuje szczególne, czasami dość zaskakujące podejście do problematyki wykorzystywania samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Zarówno na płaszczyźnie VAT, jak i podatków dochodowych odnajdziemy regulacje, które wprowadzają szczególne rozwiązania dotyczące samochodów osobowych. Niestety nie są to żadne formy zachęt fiskalnych do używania w działalności pojazdów, wprost przeciwnie.

Stąd właśnie zanim zdecydujemy się na to, z jakiej oferty skorzystamy, wybierając pojazdy do naszej firmy, zanim damy się przekonać handlowcowi którejś z firm reprezentujących szerokie i wszechstronne rozwiązania flotowe, zastanówmy się nad tym, jakie implikacje podatkowe niesie ze sobą wybór konkretnego modelu korzystania z samochodów.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane