statystyki

Leasing zwrotny poprawia płynność

autor: Marek Barowicz09.11.2015, 11:27; Aktualizacja: 09.11.2015, 11:47

Metoda ta jest korzystna dla firm, które mają wysoką wartość środków trwałych przy równoczesnym niedoborze kapitału obrotowego. Można także dzięki niej w krótkim czasie pozyskać fundusze na dalsze inwestycje

W leasingu zwrotnym korzystający odsprzedaje swój majątek finansującemu, aby następnie korzystać z niego na podstawie umowy leasingowej. Przedmiotem leasingu zwrotnego może być każdy składnik aktywów trwałych przedsiębiorstwa, który podlega amortyzacji (np. urządzenia techniczne, takie jak: maszyny i pojazdy, sprzęt, w tym infrastruktura informatyczna, nieruchomości).

W jego ramach są zawierane dwie umowy: sprzedaży i leasingu określonych składników aktywów. Zazwyczaj cena sprzedaży i opłaty leasingowe są wzajemnie zależne, ponieważ negocjuje się je łącznie. W pierwszej kolejności dochodzi do zbycia przedmiotu umowy przez jego dotychczasowego właściciela na rzecz finansującego, który następnie oddaje nabyte składniki aktywów do używania korzystającemu (zbywcy) na zasadach leasingu operacyjnego lub finansowego. Przedmiot umowy (np. środek trwały) pozostaje co do zasady przez cały okres leasingu pod kontrolą zbywcy (korzystającego), zmienia się jedynie podmiot będący właścicielem tych aktywów (nowym właścicielem staje się nabywca – finansujący). Tym samym pierwotny właściciel, choć traci prawo własności majątku, nadal pozostaje jego faktycznym użytkownikiem. Istota leasingu zwrotnego sprowadza się zatem do zamiany prawa własności danego dobra na takie prawo, które pozwala na korzystanie z niego po cenie odzwierciedlającej jego bieżącą wartość rynkową.

Leasing zwrotny stanowi więc szczególną odmianę leasingu mającą na celu poprawę płynności finansowej podmiotu oraz uwolnienie zamrożonych środków finansowych.

Ewidencja u sprzedawcy...

W ramach pierwszego etapu transakcji leasingu zwrotnego ewidencjonuje się sprzedaż danego składnika aktywów (np. maszyny produkcyjnej):

1. Sprzedaż maszyny produkcyjnej:

  • Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki”,
  • Ma konto 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”,
  • Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”.

2. Cena nabycia (koszt wytworzenia) zbytej maszyny produkcyjnej:

  • Wn konto 76-1 „Pozostałe koszty operacyjne”,


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane