statystyki

O podwyższonych kosztach przychodu decyduje umowa

autor: Agnieszka Pokojska03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:23
oszczędzanie, pieniądze, monety

Z pytaniem wystąpił zatrudniony na etacie asystent projektanta otrzymujący wynagrodzenie w stałej wysokości.źródło: ShutterStock

Jeżeli na podstawie jednej umowy o pracę są wykonywane zarówno czynności chronione prawem autorskim, jak i inne, to powinien z niej także wynikać podział wynagrodzenia – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpił zatrudniony na etacie asystent projektanta otrzymujący wynagrodzenie w stałej wysokości. Zgodnie z zaleceniem pracodawcy rejestruje on, ile czasu pracy przeznacza na wykonywanie projektów technicznych, a ile na inne czynności.

Asystent uważał, że wykonywane przez niego projekty są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.), mimo że prawa do nich przechodzą na pracodawcę. Z tego powodu chciał odliczać od przychodu 50-proc. koszty jego uzyskania, mimo że nie zrobił tego pracodawca w PIT-11.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane