statystyki

O podwyższonych kosztach przychodu decyduje umowa

autor: Agnieszka Pokojska03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:23
oszczędzanie, pieniądze, monety

Z pytaniem wystąpił zatrudniony na etacie asystent projektanta otrzymujący wynagrodzenie w stałej wysokości.źródło: ShutterStock

Jeżeli na podstawie jednej umowy o pracę są wykonywane zarówno czynności chronione prawem autorskim, jak i inne, to powinien z niej także wynikać podział wynagrodzenia – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpił zatrudniony na etacie asystent projektanta otrzymujący wynagrodzenie w stałej wysokości. Zgodnie z zaleceniem pracodawcy rejestruje on, ile czasu pracy przeznacza na wykonywanie projektów technicznych, a ile na inne czynności.

Asystent uważał, że wykonywane przez niego projekty są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.), mimo że prawa do nich przechodzą na pracodawcę. Z tego powodu chciał odliczać od przychodu 50-proc. koszty jego uzyskania, mimo że nie zrobił tego pracodawca w PIT-11.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane