statystyki

Prawa autorskie: Nabycie to nie tylko zakup, lecz także wytworzenie

autor: Patrycja Dudek17.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:27

Podatnik, który obejmie udziały w spółce w zamian za prawa autorskie do własnej metodologii, ma nie tylko przychód, lecz także koszt – orzekł NSA.

Spór rozpatrywany przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczył rozumienia pojęcia „nabycie” użytego w art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem podatnik, który w zamian za wkład niepieniężny – inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – obejmuje udziały lub akcje w spółce, powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w wysokości faktycznie poniesionych wydatków na jego nabycie. Wątpliwości dotyczyły tego, czy osoba, która nie kupuje wartości niematerialnej i prawnej (wnip), tylko sama ją wytwarza, może odliczyć poniesione wydatki.

Chodziło o podatnika, który wniósł wkład niepieniężny do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tym samym stał się jej udziałowcem. Aportem były autorskie prawa majątkowe do metodologii przeprowadzania transakcji internetowych. Mężczyzna dostał w zamian udziały o wartości 200 tys. zł. Wykazał je jako przychód z kapitałów pieniężnych.

Spór dotyczył kosztów ich uzyskania. Podatnik uważał, że ma prawo do zryczałtowanych 50-proc. kosztów, bo chodziło o prawa autorskie. Organ podatkowy uważał z kolei, że kosztów nie ma w ogóle, bo w przepisie jest mowa tylko o wydatkach na nabycie, w związku z tym dochód jest równy przychodowi.

Podatnik twierdził, że wydatki na nabycie to niekoniecznie cena zakupu. Tłumaczył, że pracował nad stworzeniem metodologii latami. Na potwierdzenie poniesionych kosztów przedstawił m.in. faktury na zakup sprzętu komputerowego.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane