statystyki

Amortyzacja przy metodzie degresywnej jest krótsza niż przy liniowej

autor: Lidia Rubińska, Krzysztof Żukowski07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 11:53

Firmy dokonujące amortyzacji środków trwałych mogą na podstawie art. 16h ust. 2 ustawy o CIT dokonać wyboru jednej z kilku metod amortyzacji, czyli metody liniowej, degresywnej lub jednorazowej. Wyboru trzeba dokonać przed rozpoczęciem amortyzacji, a wybraną metodę stosować do pełnego zamortyzowania środka trwałego.

Aby rozpocząć amortyzowanie środka trwałego, należy ustalić jego wartość początkową. Wartość ta będzie się różnie kształtować w zależności od tego, czy środek trwały kupimy, otrzymamy jako darowiznę, czy wytworzymy we własnym zakresie.

W przypadku zakupu środka trwałego za jego wartość początkową uważa się cenę zakupu. Za cenę nabycia zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT uważa się cenę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, w szczególności koszty transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji, uruchomienia programów, systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług. Wartość początkowa środka trwałego stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, natomiast odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu firmy.

WAŻNE


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane