statystyki

Amortyzacja przy metodzie degresywnej jest krótsza niż przy liniowej

autor: Lidia Rubińska, Krzysztof Żukowski07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 11:53

Firmy dokonujące amortyzacji środków trwałych mogą na podstawie art. 16h ust. 2 ustawy o CIT dokonać wyboru jednej z kilku metod amortyzacji, czyli metody liniowej, degresywnej lub jednorazowej. Wyboru trzeba dokonać przed rozpoczęciem amortyzacji, a wybraną metodę stosować do pełnego zamortyzowania środka trwałego.

Aby rozpocząć amortyzowanie środka trwałego, należy ustalić jego wartość początkową. Wartość ta będzie się różnie kształtować w zależności od tego, czy środek trwały kupimy, otrzymamy jako darowiznę, czy wytworzymy we własnym zakresie.

W przypadku zakupu środka trwałego za jego wartość początkową uważa się cenę zakupu. Za cenę nabycia zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT uważa się cenę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, w szczególności koszty transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji, uruchomienia programów, systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług. Wartość początkowa środka trwałego stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, natomiast odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu firmy.

WAŻNE


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane