statystyki

Uregulowanie zobowiązania w formie rzeczowej daje przychód

autor: Grzegorz Przychodni08.02.2016, 08:53; Aktualizacja: 09.02.2016, 18:59
pieniądze-złoty-waluty

W praktyce gospodarczej często zdarza się, że zobowiązania regulowane są w sposób niepieniężny.źródło: ShutterStock

Jeżeli wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość należności, przychód określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia

W praktyce gospodarczej często zdarza się, że zobowiązania regulowane są w sposób niepieniężny. Decyzja taka nie zawsze podyktowana jest chęcią unikania zapłaty podatku, lecz stanowi dobre rozwiązanie w przypadku problemów z płynnością finansową firmy, zwłaszcza jeśli jednocześnie posiada ona zapasy towarów czy materiałów. Szczególnie jest to opłacalne, gdy mamy do czynienia z towarami czy materiałami, które cechuje niski koszt wytworzenia przy jednoczesnej wysokiej marży obowiązującej na rynku, dzięki czemu przy uregulowaniu takiego zobowiązania uzyskujemy efekt optymalizacji w postaci uregulowania dużo większego zobowiązania niż realny koszt jego poniesienia.

Regulowanie zobowiązań pieniężnych firmy w formie rzeczowej do końca 2014 roku rodziło wiele wątpliwości w kontekście uzyskania przychodu podatkowego z takiej transakcji. To wynik różnicy stanowisk, które reprezentowały wówczas w swoich opiniach organy podatkowe i niektóre sądy administracyjne.

Fiskus widział zysk...

Te pierwsze stały na stanowisku, że taka transakcja stanowi przychód podatkowy. Przykładem może być interpretacja indywidualna z 20 marca 2013 r. (nr IPPB3/423-13/13-2/GJ), w której dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził: „(...) Cena nie zawsze musi być wyrażona w pieniądzu. Może również przybrać postać korzyści w postaci zmniejszenia się zobowiązań spółki, czyli zmniejszenia pasywów. Wypłata dywidendy rzeczowej w postaci składnika majątkowego, który nie był opodatkowany i nie ma charakteru czystego zysku, stanowi realizację zobowiązania spółki do wypłaty dywidendy, powodując zmniejszenie się jej zobowiązań, a to wiąże się z uzyskaniem przychodu”.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane