statystyki

Uregulowanie zobowiązania w formie rzeczowej daje przychód

autor: Grzegorz Przychodni08.02.2016, 08:53; Aktualizacja: 09.02.2016, 18:59
pieniądze-złoty-waluty

W praktyce gospodarczej często zdarza się, że zobowiązania regulowane są w sposób niepieniężny.źródło: ShutterStock

Jeżeli wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość należności, przychód określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia

W praktyce gospodarczej często zdarza się, że zobowiązania regulowane są w sposób niepieniężny. Decyzja taka nie zawsze podyktowana jest chęcią unikania zapłaty podatku, lecz stanowi dobre rozwiązanie w przypadku problemów z płynnością finansową firmy, zwłaszcza jeśli jednocześnie posiada ona zapasy towarów czy materiałów. Szczególnie jest to opłacalne, gdy mamy do czynienia z towarami czy materiałami, które cechuje niski koszt wytworzenia przy jednoczesnej wysokiej marży obowiązującej na rynku, dzięki czemu przy uregulowaniu takiego zobowiązania uzyskujemy efekt optymalizacji w postaci uregulowania dużo większego zobowiązania niż realny koszt jego poniesienia.

Regulowanie zobowiązań pieniężnych firmy w formie rzeczowej do końca 2014 roku rodziło wiele wątpliwości w kontekście uzyskania przychodu podatkowego z takiej transakcji. To wynik różnicy stanowisk, które reprezentowały wówczas w swoich opiniach organy podatkowe i niektóre sądy administracyjne.

Fiskus widział zysk...

Te pierwsze stały na stanowisku, że taka transakcja stanowi przychód podatkowy. Przykładem może być interpretacja indywidualna z 20 marca 2013 r. (nr IPPB3/423-13/13-2/GJ), w której dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził: „(...) Cena nie zawsze musi być wyrażona w pieniądzu. Może również przybrać postać korzyści w postaci zmniejszenia się zobowiązań spółki, czyli zmniejszenia pasywów. Wypłata dywidendy rzeczowej w postaci składnika majątkowego, który nie był opodatkowany i nie ma charakteru czystego zysku, stanowi realizację zobowiązania spółki do wypłaty dywidendy, powodując zmniejszenie się jej zobowiązań, a to wiąże się z uzyskaniem przychodu”.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane