statystyki

Badanie KPMG: Polski system podatkowy wciąż ze złą oceną

autor: Mariusz Szulc23.02.2016, 07:09; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:41
podatki pieniądze

To najważniejsze wnioski z badania, które firma doradcza KPMG przeprowadziła wśród 178 dyrektorów finansowych uczestniczących w VI Kongresie Podatków i Rachunkowości.źródło: ShutterStock

Niestabilne przepisy i brak dostępu do informacji o skutkach ich zmian – to największe bolączki polskich firm. Coraz lepsze jest za to nastawienie urzędników fiskusa do poszczególnych podatników.

To najważniejsze wnioski z badania, które firma doradcza KPMG przeprowadziła wśród 178 dyrektorów finansowych uczestniczących w VI Kongresie Podatków i Rachunkowości. Respondenci ocenili polski system podatkowy na 2,3 w pięciopunktowej skali. Jest to nieznacznie gorsza ocena niż rok temu. – Biorąc pod uwagę, że badanie przeprowadzono pod koniec stycznia br., zanim jeszcze powstało zamieszanie w związku z projektem podatku od sprzedaży detalicznej, to wynik mógłby być jeszcze gorszy – zwraca uwagę Rafał Ciołek, partner w zespole międzynarodowego prawa podatkowego w KPMG w Polsce.

Obecnie największe obawy wśród badanych dyrektorów finansowych budzi wdrożenie od lipca 2016 r. Jednolitego Pliku Kontrol- nego. Obowiązek przesyłania fiskusowi danych księgowych w ujednoliconej formie obejmie na razie największych podatników (zatrudniających przynajmniej 250 pracowników i mających roczny obrót równy bądź wyższy od 50 mln euro lub całkowity bilans roczny przekraczający 43 mln euro).

Nadal jednak jest wiele niewiadomych i obaw o to, jak stosować JPK w praktyce. Doskwiera zwłaszcza brak wyjaśnień ze strony Ministerstwa Finansów – zwrócili uwagę eksperci. Sam plik – w wersji ostatecznej – ma zostać opublikowany przez MF w marcu br.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • m(2016-02-23 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Powstaje coraz więcej komisji, różnych ciał, stanowiących również alibi dla większości nieudolnych rządów, a ubożejacy naród da się „golić” przez to samo państwo, w którym z jego pomocą i nie wiadomo kogo jeszcze albo wiadomo, inni robią majątki, zbijają fortuny, wyrastające jak grzyby po deszczu, jedne zupełnie cicho inne w fleszach, przy wysokich wynagrodzenaich, osiąganych przez niektórych jak głoszą niektóre omylne i kłamiące albo wprowadzane w błąd, zastraszany w totalitarnym państwie naród „suweren” (modne słowo) z tego co wokół,widac „elity” 5 tysięcy zlotych, gdy ceny wokół w setkach tysięcy pospolitych „chałupek:” mówią z kolei je posiadający !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane