statystyki

Badanie KPMG: Polski system podatkowy wciąż ze złą oceną

autor: Mariusz Szulc23.02.2016, 07:09; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:41
podatki pieniądze

To najważniejsze wnioski z badania, które firma doradcza KPMG przeprowadziła wśród 178 dyrektorów finansowych uczestniczących w VI Kongresie Podatków i Rachunkowości.źródło: ShutterStock

Niestabilne przepisy i brak dostępu do informacji o skutkach ich zmian – to największe bolączki polskich firm. Coraz lepsze jest za to nastawienie urzędników fiskusa do poszczególnych podatników.

To najważniejsze wnioski z badania, które firma doradcza KPMG przeprowadziła wśród 178 dyrektorów finansowych uczestniczących w VI Kongresie Podatków i Rachunkowości. Respondenci ocenili polski system podatkowy na 2,3 w pięciopunktowej skali. Jest to nieznacznie gorsza ocena niż rok temu. – Biorąc pod uwagę, że badanie przeprowadzono pod koniec stycznia br., zanim jeszcze powstało zamieszanie w związku z projektem podatku od sprzedaży detalicznej, to wynik mógłby być jeszcze gorszy – zwraca uwagę Rafał Ciołek, partner w zespole międzynarodowego prawa podatkowego w KPMG w Polsce.

Obecnie największe obawy wśród badanych dyrektorów finansowych budzi wdrożenie od lipca 2016 r. Jednolitego Pliku Kontrol- nego. Obowiązek przesyłania fiskusowi danych księgowych w ujednoliconej formie obejmie na razie największych podatników (zatrudniających przynajmniej 250 pracowników i mających roczny obrót równy bądź wyższy od 50 mln euro lub całkowity bilans roczny przekraczający 43 mln euro).

Nadal jednak jest wiele niewiadomych i obaw o to, jak stosować JPK w praktyce. Doskwiera zwłaszcza brak wyjaśnień ze strony Ministerstwa Finansów – zwrócili uwagę eksperci. Sam plik – w wersji ostatecznej – ma zostać opublikowany przez MF w marcu br.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • m(2016-02-23 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Powstaje coraz więcej komisji, różnych ciał, stanowiących również alibi dla większości nieudolnych rządów, a ubożejacy naród da się „golić” przez to samo państwo, w którym z jego pomocą i nie wiadomo kogo jeszcze albo wiadomo, inni robią majątki, zbijają fortuny, wyrastające jak grzyby po deszczu, jedne zupełnie cicho inne w fleszach, przy wysokich wynagrodzenaich, osiąganych przez niektórych jak głoszą niektóre omylne i kłamiące albo wprowadzane w błąd, zastraszany w totalitarnym państwie naród „suweren” (modne słowo) z tego co wokół,widac „elity” 5 tysięcy zlotych, gdy ceny wokół w setkach tysięcy pospolitych „chałupek:” mówią z kolei je posiadający !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane